Máte stále plastová okna v zimním režimu? Krátký návod vám ukáže, jak je přepnout do letního a proč je to potřeba

Fotografie: Depositphotos

Plastová okna jsou běžnou součástí domů i bytů. Existují u nich ale vychytávky, o kterých ví dodnes jen málokdo. Tou hlavní je přepnutí zimního a letního režimu.

Jde o vlastnost výrobku, kterou je ovšem třeba pravidelně upravit. Okna jinak nebudou – v závislosti na ročním období – fungovat tak, jak opravdu mají. V zimě je tedy třeba zimní režim a v létě letní. Jde o rutinní záležitost, kterou s pomocí základního nářadí zvládne dvakrát do roka skutečně každý. Není tedy třeba volat žádného řemeslníka, stačí okno otevřít a pozorně se podívat na boční hranu, kde najdete několik částí a šroubů.

Funkce skrytá přímo v okně

Těsně pod klikou okna najdete vyklápěcí mechanismus a také šroub ve tvaru šestihranu. Právě jeho prostřednictvím lze okno nastavit na konkrétní režim. Teď už potřebujete jen obyčejný imbusový klíč a pootočit šroubem přesně o 90 stupňů. Obvykle je na kování ryska určují konkrétní polohu – nejspíš se vám to napoprvé nepovede na jeden „zátah“. Některé typy mají dokonce čepy, které lze natočit jen rukou, nepotřebujete tedy ani klíč.

V případě, že jste do kování dosud takto nezasahovali, je třeba mít na paměti jednu věc. Veškerá okna jsou z výroby nařízena na letní režim. Pokud jste tedy okna neinstalovali sami, mohl do nich zasáhnout například předchozí nájemce. Stav si lze ovšem ověřit pomocí jednoduchého testu. V letním režimu jde okno velmi snadno otevřít. Pokud do něj vložíte papírek, lze ho po zavření snadno vytáhnout. V zimním ho naopak přetrhnete.

V zimě i létě podle potřeby

Důvod samotné existence dvou režimů je zcela nasnadě. V zimě je potřeba lepší těsnění, takže okno nepropustí ani zimu, ani spojenou vlhkost. V létě naopak „uvolnění“ zaručuje přirozenou cirkulaci vzduchu a místnost tak nevlhne. Krom toho také platí, že se okna v zimním režimu více opotřebovávají. Takže v případě, že je v něm necháte celoročně, nejspíš bude potřeba velmi brzy některé jejich součásti vyměnit.

Fotografie: Pxhere

Adekvátní okenní režim vám také nejspíš ušetří nemalé částky za vytápění. Zimní režim totiž nepustí dovnitř chladný vzduch, ani nedovolí uniknout teplu ven. Nastavení do letního módu je pak stejné, jen opačným způsobem. Poznáte to i podle otvírání a celkové manipulace, protože při těsnějším přiléhání těsnění a utaženém kování je obsluha okna o něco náročnější. Tak klidnou ruku a správnou teplotu po celý rok.

Zdroj: Washerhouse

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*