Je na čase ušetřit za energie: Přecvaknutí oken do podzimního režimu zabere jen 15 vteřin a dokáže to každý sám

Fotografie: Depositphotos

Údržba plastových oken je oproti těm dřevěným mnohem jednodušší a nedá mnoho práce. Přesto byste měli před každou zimou věnovat plastovým oknům zvýšenou pozornost.

Plastová okna nejsou zcela bezúdržbová. Je potřeba je právě před zimou zkontrolovat, opravit těsnění, vyčistit okenní spáru a zprůchodnit odtokové kanálky. Nakonec je seřiďte do zimního režimu. Jak tedy postupovat krok po kroku při přípravě oken na zimu a kdy zavolat technika, aby okno uvedl do správného fungování?

Nejdříve okna umyjeme

Nejprve okna a dveře umyjte. Rámům postačí voda s jarem, na skla pak použijte k tomu určený přípravek. Na rámy nikdy nepoužívejte příliš agresivní chemii ani je usilovně nedrhněte houbičkou, mohlo by dojít k nevratnému poškození. Okna myjte v době, kdy je venku ještě teplo, nebo si počkejte na teplejší slunečný den. Prochladlá okna se vám budou při umývání rosit a zapařovat.

Během umývání nezapomeňte zkontrolovat malé odtokové otvory v dolním rámu okna. Jsou-li ucpané, vyčistěte je například párátkem. Tento krok je velmi důležitý, aby se v okenní spáře nedržela voda. Ta by při nízkých teplotách zamrzala a mohla by nevratně poškodit okenní těsnění, které byste museli nechat vyměnit.

Zkontrolujte okenní těsnění

Správně doléhající těsnění je základ toho, aby okna v zimě dobře fungovala a zbytečně jste neplýtvali drahocennou energií. Proveďte test, při kterém těsnění silně zmáčknete a poté ho pustíte. Funkční těsnění by se mělo do několika sekund vrátit do původního tvaru. Pokud je těsnění zdeformované a poškozené, můžete ho vyměnit buď svépomocí, nebo přivolat technika, jenž provede jeho výměnu.

Fotografie: Freepik

U okna je také potřeba nastavit optimální přítlak, tedy přepnutí do zimního režimu. Vzhledem k tomu, že se většina oken montuje spíše v letních měsících, jsou automaticky nastavena na menší utěsnění. Když okno otevřete, uvidíte z boku na svislém rámu seřizovací šroub. K jeho seřízení by měl postačit imbusový klíč. Pootočte šroubem o 90° a pevně utáhněte.

Kontrola kování a promazání

Pokud do okna zavřete proužek papíru, při dobře utěsněném okně vám půjde vytáhnout jen stěží. Některá okna však mohou mít přítlakové čepy nastavované automaticky, proto se vždy podívejte do návodu nebo kontaktuje výrobce svých oken. Aby vám těsnění kolem oken dlouho vydrželo, před každou sezónou ho promažte silikonovým olejem.

Fotografie: Freepik

Všechny kovové části také promažte. Nepromazané kování drhne, okna se špatně zavírají i otevírají, a navíc se zkracuje jejich životnost. Olej používejte ten s minerálním základem, v žádném případě nepoužívejte oleje s abrazivními složkami. Ideální jsou oleje k ošetření namáhaných spojů, jako je olej na šicí stroje, jízdní kola nebo oleje na silikonové bázi.

Zdroj: Porady Interia