Ricinový olej: všestranný pomocník pro péči o pokožku a vlasy

Používání ricinového oleje sahá až do dob starověkého Egypta. Ricinový olej obsahuje množství minerálních látek, vitaminu E, kyseliny hydroxylové a ricinolejové a omega-9 nenasycené mastné kyseliny. Prospívá vlasům i pokožce, má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, používán je jak v dermatologii, tak kosmetice.

Ovšem tím jeho schopnosti zdaleka nekončí. Olej byl používán již ve starověku, jako účinné projímadlo. Jeho mírné laxativní účinky se využívají dodnes, jako pomůcka při zácpě. O bezpečném dávkování je však lépe se poradit s odborníkem, běžně se však používá na jednu dávku cca 15 ml oleje, přičemž denní dávka by neměla přesáhnout 60 ml.

Ricinový olej lze rovněž použít k lokálním obkladům pro zlepšení funkce lymfatického systému a jater, pomáhá také s vylučováním toxinů z těla. Další takovou zajímavostí je, že se používá i k vyvolání porodních bolestí.

Pokud vás trápí řídké obočí, suché konečky vlasů či nevzhledné jizvy, zkuste ricinový olej. Prospívá vlasům, pokožce a je často využívanou pomůckou pro podporu růstu obočí a řas.

Vlasy, obočí, řasy

Ricinový olej vyrovnává pH pokožky hlavy, tudíž lze využít v boji s lupy. Obsažené bílkoviny a vitamíny, spolu s mastnými kyselinami vyživují vlasové folikuly a podporují jejich růst. A nejen vlasů – pomáhá se zahuštěním obočí a podporuje růst řas. Pomocí tenkého štětečku nanášejte denně ráno a večer (nebo alespoň jednou denně) na řasy a obočí, vmasírujte do konečků vlasů, aby se zamezilo jejich třepení, lámání a suchosti.

Strie, jizvy, vrásky

Ricinový olej má schopnost pomáhat pokožce s regenerací, proto je často využíván k hojení jizev a strií. Pomáhá udržet pevnost a pružnost pokožky, stimuluje produkci kolagenu, čímž se stává výtečným pomocníkem zralé pokožky v boji s časem. Zklidňuje i podrážděnou kůži.

Fotografie: Shayandcompany, Pixabay