Osud tohoto řidiče měl v rukou jeho mladičký syn, na kterého čekaly nejvypjatější vteřiny jeho života

Fotografie: Depositphotos

Ke krizové situaci došlo na severu Itálie. Sotva 7letý chlapec zastavil auto, které původně řídil jeho otec. Toho však během jízdy stihla náhlá srdeční příhoda.

Infarkt myokardu je situace, kdy dojde k náhlému přerušení zásobování některé části srdce krví. Stane se tak uzávěrem srdeční tepny, obvykle vlivem vzniku krevní sraženiny. Následkem uzavření tepny může být zástava oběhu vznikem arytmie. To je popsáno také jako náhlá srdeční smrt. Buňky srdečního svalu pak postupně odumírají. Není-li proud krve obnoven do 2 hodin, dojde k nevratnému poškození postižených částí srdce. Infarkt myokardu se vyskytuje více u mužů než u žen.

Správný zásah v pravou chvíli

Muž ve věku 58 let sdělil krátce před samotnou událostí svému synovi, že se necítí úplně dobře. Jen pár chvil poté začala skutečná krize. Chlapci se ovšem podařilo sundat jeho nohu z plynu a pak zatáhl i za ruční brzdu. Krátce nato zavolal tísňovou linku, která rychle dorazila. Otec tak byl odvezen do nedaleké nemocnice. Dle posledních informací je muž ve stabilizovaném stavu, neutrpěl ani žádné vážné následky, které by se měly dlouhodobě projevit.

Základní příčinou infarktu je ukládání cholesterolu ve stěnách tepen. Jak tento tukový plát roste, zužuje se celkový průsvit tepny. Může to způsobit i potíže zvané angina pectoris. V jednom okamžiku se pak začne tvořit krevní sraženina. Ta nasedává do tukové hmoty a aktivuje krevní destičky. Dochází k tomu nejčastěji v klidu, většinou ve spánku. Jiné případy vyvolává stres, vystavení chladu, fyzická zátěž nebo například změna počasí. Nejsou tak časté.

Jak se infarkt projevuje a jak pomoct?

Infarkt se projevuje jako déletrvající tlaková krutě svíravá bolest v oblasti srdce a také hrudní kosti přesahující 10 minut. Tato bolest neustupuje a je silná bez ohledu na polohu těla. Velmi časté je vystřelování bolesti do ramene, krku, levé ruky a také mezi lopatky. Postižený člověk trpí úzkostí a dušností, také se nadměrně potí. Spolu s touto bolestí se mohou objevit i bolesti zad, břicha nebo čelisti. Bolesti se často dostavují v klidu, náhle, i ve spánku.

Pilotovi se udělalo během letu špatně a šel si odskočit. Kapitána museli resuscitovat

záchranka vozidlo zásah
Fotografie: Pixabay

Základem první pomoci je příznaky nepodcenit, hlavně v závislosti na rizikových faktorech. K těm patří především životospráva, například kouření. Nemocný se nesmí jakkoli namáhat, dokonce i chození po bytě může být smrtící. Uvolníme těsný oděv, uložíme do polosedu, čisté ležení může stav zhoršit. Zajistíme přívod čerstvého vzduchu, nesmí pít tekutiny s vlivem na krevní tlak. Zavoláme záchranku a necháme rozžvýkat acylpyrin.

Zdroj: Megasvet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*