Řidička autobusu zachránila život malému chlapci. Kvůli dětským hrátkám se začal dusit mincí

Fotografie: ŠJů / Creative Commons / Attribution 4.0

Duchapřítomnost řidičky autobusu zachránila život malému chlapci. Ten omylem spolkl minci, kterou se začal dusit. Žena naštěstí věděla, jak provést Heimlichův hmat.

Televize ABCNews informovala o nedávném případu, kdy se řidička školního autobusu stala místní hrdinkou. Za 17 let kariéry se jí nic podobného nestalo. Dokázala však rychle vyhodnotit situaci a okamžitě poskytla chlapci první pomoc. Jeho matka později prohlásila, že tuto ženu bere jako součást rodiny. Bez ní by tu její syn už nebyl.

Chlapec si z nudy strčil do pusy minci

Řidička školního autobusu Radford Baker ještě netušila, že toho dne zachrání lidský život. Teprve sedmiletý Preston, který jel v jejím autobuse ráno do školy, se začal dusit. Na kamerovém záznamu je vidět, jak se v autobuse nudí, a tak trochu dělá blbosti. V ruce drží minci a z nudy si ji z výšky pustí do pusy. Hra na „strefovanou“ se mu však rychle vymstí, protože mince mu zapadne až do krku a tam uvízne.

Malý Preston se ji nejprve snaží vykašlat, ale jeho pokusy jsou marné. Zvedá se tedy ze svého sedadla a jde za řidičkou. Drží se za krk a snaží se jí naznačit, že se dusí. Ta si však v první chvíli myslí, že se mu udělalo špatně a bude zvracet. Nasměruje ho tedy ke dveřím a otevře mu je. Chlapec však ze sebe vysouká slovo „mince“ a v tu chvíli jí to dojde.

Naštěstí měla za sebou kurzy první pomoci

Nejprve jej několikrát bouchne do zad a pak ho vynáší z autobusu na chodník. Poblíž sedící ženu poprosí, ať zavolá tísňovou linku, a sama začne chlapci provádět Heimlichův hmat. Naštěstí se díky němu podaří minci uvolnit a chlapec tak pomoc záchranářů ani nepotřebuje. „Jediné, co mi běželo hlavou, bylo, že ho musím zachránit,“ řekla později novinářům.

Chlapec byl po hlavu pohřbený v kukuřičném koši. Záchranáři ho vysvobozovali přes půl hodiny

Absolvovala kurzy první pomoci a tak věděla, jak zacházet s dusícím se člověkem. Heimlichův hmat je podle webu Komory záchranářů účinným prostředkem, jak uvolnit těleso z dýchacích cest. Před jeho provedením je však nejprve potřeba postiženého alespoň pětkrát silně udeřit mezi lopatky, až v případě neúspěchu 5× provést hmat. A poté znovu kombinovat s údery mezi lopatky.

Maminka malého Prestona zůstane této pohotové řidičce navždy vděčná. Bere ji prý nyní jako člena své rodiny a plně si uvědomuje, že její syn tu stále je jen díky ní. A že dušení cizím tělesem není nic zase tak neobvyklého, dokládá i další případ, o kterém jsme nedávno psali na SvětěKretivity. V tomto případě číšník zachránil pomocí Heimlichova hmatu staršího muže, který se u stolu začal dusit jídlem.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]