Řízek znali lidé už ve starověkém Řecku. Traduje s, že jej obalovali v plátcích zlata. V průběhu staletí docestoval až do Itálie a odtud k nám. Jak si ho připravit co nejlépe?
Příprava smažených pokrmů, zejména masa se může zdát začátečníkům jako nelehký úkol. Musí se dbát na to, aby maso nebylo po usmažení suché, aby bylo dobře nakořeněné, nasolené, aby bylo správně usmažené a nebylo uvnitř syrové. Na druhou stranu musíme hlídat, aby se nám nepřipálila strouhanka. Prostě udělat dokonalý řízek není až tak snadné, ale pokud se budete držet následujících rad, již nikdy nebudete z výsledku zklamaní. Existuje totiž 10 tajemství, která 95 % hospodyněk nezná!
Následující tipy vám v kuchyni pomohou
Podívejte se, čeho je dobré se držet, a čeho byste se naopak měli vyvarovat, abyste mohli na talíře naservírovat řízky jako z císařské kuchyně.
1. Tloušťka masa
Doporučujeme vám, abyste před obalením maso naklepali na velmi tenké plátky, asi 2-3 mm. Tenké maso se lépe propeče a je mnohem chutnější než hrubý kus masa. Ten si nechte raději na steak.
2. Koření
Před obalováním nezapomeňte maso důkladně okořenit. Používejte pouze sůl a černý pepř! Mnoho lidí používá různá koření na maso, obzvláště oblíbené v našich končinách je grilovací koření. Tomu se ale raději snažte vyhnout, pokud se nechcete připravit o specifickou chuť masa.
3. Mouka
Pro obalování masa se snažte používat pouze hladkou mouku 00.
4. Vejce
Do vajec přidejte trochu minerální vody nebo mléka a teprve potom je rozšlehejte. Někteří kuchaři přidávají také trochu oleje, aby se strouhanka na vejce rovnoměrněji přichytila.
5. Strouhanka
Pravá strouhanka se vyrábí z jemně mletého sušeného pečiva, proto se při pečení raději vyhněte hrubé, křupavé strouhance. Zde platí, že čím jemnější strouhanka, tím chutnější krusta.
6. Smažení na sádle
Vyhněte se smažení masa pouze na másle. Ačkoliv se máslo může zdát jako vhodná alternativa, to použijte spíše jinde. Pro maso používejte výhradně olej nebo ještě lépe horké sádlo. Sádlo dodá smaženému masu přirozenou vůni a chuť. Pro smažení řízků určitě neexistuje nic lepšího.
7. Smažení na oleji
Pokud si pro smažení vyberete olej, můžete do něj přidat malou část másla, které mu dodá zvláštní, velmi jemnou chuť.
8. Obrácení masa
Při smažení plátky masa na pánvi často otáčejte. Nezapomínejte, že při smažení musí tuk (olej, sádlo) pokrýt celý povrch masa.
9. Po smažení
Po usmažení vždy nechte maso okapat z přebytečného tuku! Dokonale vám poslouží například kuchyňské papírové utěrky, na které maso po vytažení z pánve položte.
10. Trik před přípravou
Pokud maso před obalováním potřete olejem, nebude tak suché, získá jemnou a vláčnou konzistenci!