Jestli při nakupování volíte použití samoobslužné pokladny, měli byste vědět několik věcí. Nepochybně jste se totiž během skenování produktů aspoň jednou spletli.
Není divu, každý tento systém je postaven trochu jinak a má své mouchy. Právě takové omyly mohou však vést i k velmi vážným důsledkům. Právnička proto vysvětluje, o co se konkrétně jedná. Proč ona sama nikdy těchto pokladen nevyužívá, ačkoli jsou čím dále častější? Máme se jim opravdu vyhýbat jako moru? Pro mnoho lidí je to přece velká vymoženost. Hlavně v momentě, kdy běžné pokladny přetékají lidmi a zkrátka spěcháme z obchodu.
Věc, před kterou se mají lidé stále na pozoru
Vyplatí se však jejich použití? Náhodné vynechání položky nebo špatné naskenování může totiž pro zákazníka skončit opravdu špatně. Na videu na sociální sítí TikTok podrobně vysvětluje, proč by si ona sama tuto možnost placení nikdy v obchodě nevybrala. „Je to past!“ zní z nahrávky, na kterou se podívalo už více jak 60 000 uživatelů. Žena se rozhodla varovat před touto hrozbou všechny potenciální budoucí zákazníky obchodů.
Jak se totiž ukazuje, mohou být v případě takového omylu velmi snadno obviněni z krádeže. „To může způsobit velký problém. Protože pokud produkt omylem nenaskenujete, případně ho samotný stroj neschválí, může vám hrozit i obvinění z krádeže. V mnoha případech je zařízení vadné, není dostatečně citlivé, či naopak příliš. Produkty tedy skenují chybně, ať už na tu nebo na onu stranu. Neuvěříte, kolik mých klientů se právě s takovou situací už setkalo.“
Stiskla špatné tlačítko na samoobslužné pokladně a hrozí ji 2 roky vězení
Klasické krádeže nevymizely
„Proto když jdu sama do obchodu, pokaždé stojím frontu u normální pokladny, protože nestojím o žádné problémy,“ vysvětluje Lindsey. V tuzemsku se tento druh pokladen stal už opakovaně terčem cílených podvodníků, kteří ho zkouší nejrůznějším způsobem zneužít. Obvykle je však taková snaha odhalena včas, navíc se zpravidla jedno o opakované recidivisty. Na druhé straně klasické krádeže rozhodně nevymizely, mají mnoho podob.
Buď si zloději v obchodech cpou zboží do kalhot, pod oblečení nebo dětských kočárků, nebo se do něj pustí ještě v obchodě. Druhá možnost platí především pro alkohol. Této skupině lidí nejde o to ho ukrást, ale co nejrychleji zkonzumovat na místě. Někteří „rekordmani“ tak zvládnou vypít klidně láhev tvrdého alkoholu prakticky „na ex“, než je vůbec obsluha zachytí. U těchto případů pak většinou zasahuje policie i záchranná služba.
Zdroj: Webniusy
Napište komentář