Čechy oblíbená potravina skokově zdraží. Lidé si už začínají dělat zásoby, situace půjde do extrému

Fotografie: Freepik

Česko se zřejmě bude muset připravit na další zdražování, tentokrát se bude jednat o ceny ovoce, především jablek. Důvodem je nečekaně chladné počasí z poloviny dubna.

Počasí je letošní rok jako na houpačce, chvíli horko, chvíli zima, zemědělci tak marně bojují za úspěšnou úrodu. Pomoc jim nabízí ministerstvo zemědělství, jenže jak víme, takové problémy znamenají jediné – další zdražování. Otázka tedy zní, kam se vyšplhají ceny za jablka a jiné domácí plodiny?

Mrazivá vlna zničila úrodu

V polovině dubna Česko zasáhla silná mrazivá vlna, s kterou už nikdo nepočítal, především zemědělci ne. Chladné počasí zničilo ovoce, vinnou révu, rané brambory, vzešlou zeleninu, obiloviny, olejniny a školkařské výpěstky. V číslech se odhaduje na asi 100 tisíc tun zničeného ovoce, což odpovídá škodě v hodnotě více než miliardy korun, jak uvádí web CNNPrimaNews.

Vzhledem k tomu, o jak výraznou škodu se jedná, pěstitelé nevylučují dopad této katastrofy i na spotřebitelské ceny, do nichž je nutné zahrnout nejen náklady a přirážku zpracovatelů a velkých obchodních řetězců, ale také náklady na přepravu, obaly či skladování. Tisková mluvčí Agrární komory České republiky Barbora Pánková však nechce obyvatele zbytečně příliš brzy strašit.

jablka v obchodu
Fotografie: Freepik

„Nyní bude záležet na následujícím vývoji počasí, šíření škůdců a jiných faktorech. Zemědělci neurčují ceny na pultech obchodů, mají i omezený vliv na ceny, za něž prodávají své produkty,“ uvedla. K tématu se pro Novinky vyjádřil agrární analytik Petr Havel: „Letošní situace je skutečně mimořádná. Ještě před pár týdny padaly opakovaně nejvyšší teploty v historii. Vegetace tak nebývale urychlila svůj vývoj, což je základ všech problémů.“

Celé Česko se bouří kvůli zdražování koncesionářských poplatků. Podle mnohých to nedává smysl

Zaplatíme za kilo jablek až 50 korun?

Velikou otázkou je cena jablek. Přestože je na přesné odhady ještě příliš brzy, jak uvádí dále Novinky, podle Havla je jisté, že jablka zdraží, teď je otázkou o kolik. Uvádí, že by se mohlo jednat až o 10 %, tudíž bychom mohli nakupovat kilo jablek až za 50 korun. Bude však záležet na poptávce, jablka v Česku stále patří mezi nejvíce prodávané ovoce .

Poškození se nevyhnuly ani třešně, višně, slivoně nebo meruňky, jedná se o ovocné stromy, které kvetou dříve, proto je zasáhl nečekaný dubnový mráz. Nyní si budeme muset počkat, jak to s úrodou bude vypadat dále, a to nejen u nás, ale i v ostatních zemích. Na SvětěKreativity jsme psali také o zdražování koncesionářských poplatků v Česku.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*