Potraviny, které pomohou zklidnit zánět slinivky břišní a jater každý dobře zná

Fotografie: Freepik

Na zdraví se může odrazit i skladba jídelníčku. Pokud se zaměříte na léčivé potraviny plné vitamínů a minerálů, můžete významně urychlit svou rekonvalescenci. To platí i v případě, že máte zánět slinivky břišní nebo jater. Inspirujte se těmito tipy.

Jaké potraviny a nápoje mohou urychlit léčbu?

Primárně byste se měli zaměřit ve svém jídelníčku na přírodní antioxidanty, které jsou schopné zlikvidovat škodlivé látky v těle. Kromě jiného mají v mnoha případech i protizánětlivé vlastnosti. Jaké potraviny a nápoje to jsou?

Fotografie: Freepik
  • Červená řepa a mrkev: z těchto druhů zeleniny si ideálně lisujte šťávu, která je nabitá vitamíny a minerálními látkami. Popíjejte přírodní nápoje pravidelně během nemoci. Pokud si nejste jistí kontraindikacemi v souvislosti s medikací, poraďte se s lékárníkem nebo ošetřujícím lékařem. Zde jednoduchý recept na ozdravené smoothie: oloupejte si čtvrtku červené řepy, jednu mrkev a obě suroviny rozmixujte. Poté přidejte sklenici vody, trochu citronové šťávy a konzumujte.
  • Bylinkové čaje: bylinky všeho druhu se používaly již v dávných dobách a oblíbené jsou stále v lidovém léčitelství. Pomohou snížit zánět slinivky i jater. Urychlí kromě jiného regeneraci jaterních buněk. Konzumujte maximálně jeden šálek denně. Jinak popíjejte čistou vodu či zeleninové šťávy. A jaké druhy jsou vhodné? Vsaďte na heřmánek, mátu, mateřídoušku, ostropestřec, hořec žlutý, nebo šalvěj.
Fotografie: Freepik
  • Avokádo: tahle chutná potravina je velmi oblíbená v pomazánkách nebo salátech. Je zdrojem zdravých tuků. Dokáže také regulovat hladinu cholesterolu v krvi a udržuje cévy v kondici. Přidávejte avokádo třeba i do zeleninových smoothie nebo ho jezte samotné s pečivem a rajčetem. Prospěje vašemu zdraví.
  • Lněný olej: hodit se bude zejména do zeleninových pokrmů a salátů. Je bohatý na antioxidanty, které pomohou urychlit léčbu zánětů. Konzumujte jej však s mírou.
  • Kroupy: že je znáte jen v houbovém kubovi? Pak si rozšiřte obzory a vařte s nimi třeba i polévky. Kroupy jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerální látky. Podporují tedy trávení, zklidňují zánět a udržují stabilní hladinu cholesterolu v krvi. Zaměřte se zejména na produkty z pohanky, či prosa.
Fotografie: Freepik

Léčivé i chutné artyčoky a papája

Artyčoky se v tuzemsku příliš nekonzumují, přitom se však jedná o velmi zdravou a chutnou potravinu. Je to zelenina vhodná především u pacientů, kteří se léčí se zánětem slinivky, žlučníku anebo jater. Artyčoky jsou považované kromě jiného i za silné antioxidanty a stimulují střevní peristaltiku.

Výborné budou uvařené s olivovým olejem a pokapané citronovou šťávou či octem. Přidat je ovšem můžete do jakéhokoliv zdravého pokrmu. A pak tu máme skvělou papáju. Tohle exotické ovoce dokáže přímo zázraky. Obsahuje blahodárné flavonoidy a pomáhá při trávení. Papáju lze jíst samotnou nebo v ovocných salátech.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]