Trápí vás zarudlé dásně a máte náběh na paradentózu? Vyzkoušejte jednu z domácích metod a bude po problému

Fotografie: Freepik

Zarudlé dásně mohou značit zánětlivý proces v dutině ústní, který se nazývá paradentóza. Přidat se mohou i další příznaky, jako třeba odhalené zubní krčky, krvácení z dásní, nebo úplná ztráta zubu v posledním stádiu onemocnění.

Jaké jsou příčiny paradentózy a jak jí přecházet?

Hlavní příčinou paradentózy neboli zánětu dásní je nedostatečná zubní hygiena. V důsledku toho se v dutině ústní a na chrupu hromadí větší množství plaku, který obsahuje mnoho škodlivých bakterií. Vznikat kromě jiného mohou i kazy na zubech.

Součástí prevence je tedy pravidelná a důkladná ústní hygiena (minimálně 2x denně). Zapomínat byste neměli ani na mezizubní prostory, v kterých se plak a nečistoty usazují velmi často. S volbou mezizubních kartáčků vám pomůže buď dentální hygienistka nebo stomatolog.

Fotografie: Freepik

Jak řešit paradentózu?

Pokud se přeci jen zánět dásní prokáže, je důležité absolvovat návštěvu dentální hygienistky, která vyčistí zubní kámen. Také vás bude instruovat o správné hygieně dutiny ústní a poradí s výběrem zubního kartáčku a vhodné zubní pasty, jež eliminuje zánět v ústech. Návštěva odborníka v tomto smyslu je doporučena každého půl roku před preventivní stomatologickou prohlídkou.

Kromě jiného je vhodné doplňovat v jídelníčku pravidelně vitamín C. Jeho nedostatek může krvácení dásní snadno způsobit. Zařaďte tedy do života objemnější konzumaci ovoce a zeleniny.

Fotografie: Freepik

Přírodní metody, které mohou pomoci s paradentózou

Existují i přírodní ingredience, které zánětlivý proces v dutině ústní dokážou eliminovat. Vybírat můžete mezi těmito:

  • Zelený čaj: pokud začnete dle odborníků více popíjet neslazený zelený čaj, můžete tak omezit růst bakterií spojených s paradentózou.
  • Sezamový nebo kokosový olej: tyto přírodní tuky mají rovněž blahodárný vliv na dásně. Snižují plak v dutině ústní a eliminují bakterie. Jeden z výše uvedených olejů rozpusťte a nařeďte s ústní vodou. Tekutinou vyplachujte ústa dle potřeby.
  • Směs kokosového oleje a himalájské soli: skvěle dle odborníků působí i tato kombinace přírodních ingrediencí (má protizánětlivé a antimikrobiální účinky). Směs vmasírujte do dásní, nechte chvíli působit a pak vypláchněte.
Fotografie: Freepik
  • Aloe vera: pěstujete doma tuto rostlinu? Pak z jejích listů vymačkejte gel a potřete jím zarudlé a bolavé dásně (ideálně denně). Nechte působit a pak vypláchněte.
  • Indický angrešt neboli amla: i toto exotické ovoce může pomoci se zánětem dásní. Pokud jej seženete, určitě si na něm pochutnejte.
  • Ústní voda s oreganovým olejem: kromě již uvedeného sezamového a kokosového oleje příznivě na dásně působí i olej z oregana. Když ho promísíte s ústní vodou a nanesete na zarudlé dásně, urychlíte léčbu zánětu a infekce.

Dále bylo dle studií zjištěno, že vyšší množství omega-3-mastných kyselin v jídelníčku má také významný vliv na zdraví dutiny ústní. Doporučené denní množství je 300 mg.

Zdroj: Healthline

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]