Skvělé brambory s masem a houbami z jednoho pekáčku. Vyzkoušejte je

Brambory jsou zelenina z čeledi lilkovité a latinsky ji nazýváme Solanum tuberosum. Brambory jsou známé po celém světě. Původně ale pochází z oblasti Peru. Jsou mimo jiné skvělý zdrojem vitamínů, minerálů i stopových prvků. Rovněž neobsahují žádný tuk a jsou plné vlákniny, proto se hodí v přiměřeném množství, pokud držíte dietu.

Každé dobré jídlo, ať už masité, nebo zeleninové si zasluhuje kvalitní přílohu. Brambory jsou v tomto ohledu držáky. Lze je připravovat na mnoho způsobů, ať už jen pečené v troubě, nebo gratinované, či si z nich můžete udělat hranolky, či bramborovou kaši. Máme pro vás v tomto ohledu jeden výborný tip, jak si je připravit v kombinaci s jinými druhy potravin.

Brambory zapečené s masem, houbami a sýrem

Pečení v troubě je velice jednoduchým a rychlým způsobem, jak si vytvořit chutný oběd, nebo večeři. Trouba prakticky odvede práci za vás. Stačí do pekáčku naskládat suroviny, které máte rádi a čas s nich vytvoří dokonalý pokrm. Na tento recept budete potřebovat:

  • jedno kilo brambor
  • jedno kilo vepřového masa (nejlépe libovější krkovice)
  • tvrdý sýr (eidam, ementál) v množství, které preferujete
  • dále pak dvě větší cibule, 3 stroužky česneku, houby v množství, které preferujete (žampiony, nebo jiné), kečup, majonézu, koření a byliny (bazalka, oregano, tymián) dle chuti

Postup práce

Nejprve oloupejte brambory, omyjte je a nakrájejte na tenčí kolečka. Vymažte si pekáček máslem a pokládejte bramborová kolečka na jeho dno. Okořeňte dle vaší chuti. Poté na brambory položte plátky masa, které také ochuťte kořením. Následně maso potřete majonézou a kečupem a posypte pokrájenými houbami a cibulí. Nakonec smíchejte smetanu se strouhaným tvrdým sýrem a nasekaným česnekem a směs z brambor a masa přelijte. Jídlo před pečením přikryjte alobalem a vložte do trouby na zhruba 40 minut při 180 stupních Celsia. Každý ale disponuje jinou troubou, proto si čas nastavte dle svých vlastních zvyklostí.

Servírování zapečených brambor

Zapečené brambory s masem a houbami budou hotové v momentu, kdy na vrchu zpozorujete křupavou a zlatavou sýrovou kůrku. Pokrm je skvělý samotný, ale můžete ho podávat i s čerstvou zeleninou, salátkem, nebo s různými ochucovadly jako je kečup, či tatarská omáčka. Tohle jídlo se dá rovněž jíst i studené. Přejeme vám dobrou chuť!