Olej je běžným pomocníkem v kuchyni. Používá se na vaření, ale i při smažení. Má však ještě jedno zajímavé využití. Náš příběh vám ho přiblíží. Po nějakém čase jsme se opět vydali s rodinou k rodičům a rozhodli se, že u nich zůstaneme dva měsíce.
Byt jsme zkontrolovali a uvedli do takového stavu, aby přestál naši delší nepřítomnost. Čas plynul jako voda a my se rozjeli zase do našeho milého domova. Tam nás ale hned u vstupu uvítal nepříjemný zápach, s kterým jsme se ještě doma nesetkali.
Pátrání po zdroji
Nikdo z nás netušil, z čeho by se takový zápach mohl vytvořit. Po bytě pátrala houževnatě celá rodina a hledala zdroj toho nepříjemného odéru. Otevřeli a zkontrolovali lednici, zda jsme například nezapomněli nějaké zbytky jídla, které by se snad mohly za ty dva měsíce rozkládat a vytvořit tak nesnesitelný zápach. Ale lednice byla prázdná. Kde nic tu nic.
Poté jsme otevřeli všechna okna dokořán, abychom odpudivé aroma vyvětrali a pustili do bytu čistý vzduch. Někdo však přišel na to, odkud se ten zápach line. Byly to odpadní trubky. Vyschlý sifon po dvou měsících začal zapáchat.
Instalatér nám vysvětlil příčinu zápachu
Zavolali jsme instalatérovi, aby nám poradil, jak se zápachu zbavit. Ten nám nejprve vysvětlil, proč vlastně k nepříjemnému odéru došlo za tak dlouhou dobu, co jsme nebyli doma. Voda v odpadních trubkách stále koluje, pokud se používají a nedochází tak k tomu, že by někde dlouho stála. Když jsme však odjeli, odpad se nepoužíval a voda v trubkách byla stojatá a začínala zahnívat, proto se bytem začal linout nepříjemný zápach.
Jak pomohl slunečnicový olej?
Instalatér nám poradil výbornou vychytávku, abychom příště věděli, jak předcházet nepříjemnému zápachu z potrubí. Postačí prý nalít do dřezu nebo umyvadla trochu slunečnicového oleje, který vytvoří ochranný film a zabrání vlezlému odéru šířit se dál po obydlí. Od té doby to tak praktikujeme a při návratech od rodičů do našeho domova již netrpíme a bytem se line pouze příjemná vůně.
Fotografie: Pixabay, Freepik