Součást víčka od oleje, která v 99 % končí v koši. Není tam náhodou, její reálná funkce vás ohromí

Fotografie: Depositphotos

Internet je dnes plný tipů a triků, které mohou lidem všemožným způsobem usnadnit život. Všechny současně působí tak, že mají být v běžném životě zcela nenahraditelné.

A jakmile některý z nich poznáte, pravděpodobně už nikdy nebudete dělat danou věc stejně, jako předtím. Jen hrstka lidí ovšem ví, že uzávěr na běžné láhvi stolního oleje má velmi zajímavé využití. Asi budete překvapeni, až jeho účel zjistíte. Řepkový nebo slunečnicový olej patří ostatně k nejběžnějším typům oleje, jaké obvykle kupujete v supermarketu. V závěsu je pak ještě olivový. V kuchyni je často nepostradatelný, hodně lidí si bez něj vůbec neporadí.

Jak si usnadnit každé nalévání?

Jakmile takovou láhev poprvé otevřete, potřebujete ulomit vnitřní plastový uzávěr. Je to nevyhnutelné, aby se dal obsah normálně využít. A dalším, zcela instinktivním krokem, je jeho vyhození do koše. Jenže se ukazuje, že právě toto je obrovská chyba. Proč? Protože právě tato zátka má velmi specifickou funkci. V lahvi je přítomna zkrátka proto, aby při náhodném otevření zabránila vytečení cenné tekutiny. To se rozhodně hodí.

Na Youtube kanálu „Dům plný nápadů“ se nedávno objevil jeden mimořádně užitečný domácí trik, který může aplikovat opravdu každý. Autoři videa nabádají k tomu rozhodně tuto zátku nevyhazovat. Lze ji totiž na lahvi otočit dnem vzhůru, zasunout do otvoru a vytvořit tak jakousi „výlevku“. Ta vám potom za všech okolností zajistí mnohem pohodlnější nalévání oleje do nádoby nebo pánve. Vyhnete se také prskání při kontaktu s rozpáleným teflonem.

Nejen v kuchyni a na vaření

Trochu oleje si můžete přidat i do koupele, případně si s ním namazat problematická místa vší kůže. Umí ji totiž fantasticky hydratovat a bojovat tak proti vráskám. Některé oleje jsou také přirozenou ochranou před sluncem a pohlcují nebezpečné UV záření. Takový jojobový olej udělá vaši pokožku ještě pružnější. Mandlový je zase vynikající na ekzémy nebo tvorbu lupénky. Trápí-li vás hojení ran a hlavně popálenin, rozhodně zkuste lněný olej.

Likvidace použitého oleje

Stran likvidace této každodenní suroviny existuje také několik kritických omylů. Ačkoli jsme na tom v rámci EU stran recyklace odpadů solidně, v některých ohledech máme stále velké rezervy. Jednou z nich je právě nakládání s přepáleným olejem. Není proto nic zvláštního, když po použití míří do dřezu nebo toalety. Toto chování je však pro životní prostředí i kanalizaci velmi rizikové. Obvykle také porušuje kanalizační řád každé obce.

V horkém prostředí či aspoň pokojové teplotě je totiž olej tekutý. V kanalizaci však rychle ztuhne a vytváří shluky, které se lepí na stěny. To postihuje všechny části od základního potrubí až po čističky odpadních vod. Je to základ pro i velmi mohutné ucpávky, které mohou kanalizaci naprosto paralyzovat. Například v Londýně takto vznikla hrouda, která vážila 130 tun a měřila 250 metrů.

Zdroj: DomPełenPomysłów

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*