Naše babičky mívaly domácnost jako ze škatulky a nepotřebovaly k tomu ani hromady chemických úklidových prostředků. Používaly to, co bylo dostupné v kombinaci se zdravým selským rozumem. Tyto osvědčené triky si naštěstí nenechaly pro sebe, a tak se jejich rady a tipy šířily a šíří neustále dál i mezi dnešní mladou a moderní generaci.
Všichni si začínáme uvědomovat, že používání chemie není nic dobrého pro naše zdraví, ani pro naší planetu. Pojďme si tedy připomenout rady našich babiček a zkusme některé triky použít také při úklidu našich domácností. Nebo už tak dávno činíte?
Aby to doma vonělo
Aby to doma hezky vonělo není potřeba kupovat mnohdy předražené chemické rozprašovače a vůně do zásuvek. Naše babičky používaly bylinky, koření, slupky z ovoce. Stačí nalít do misky trochu alkoholu a přidat třeba skořici, badyán, hřebíček a umístit na okenní parapet nebo v zimě na topení. Mnohdy stačí rozvěsit po domě levanduli či drobnou kůru cedru v plátěném pytlíku. Hezky voní a odpuzuje moly.
Péče o kožený nábytek
Sedací souprava bývá chloubou obývacího pokoje, ale je potřeba se o ní starat, zvlášť je-li to sedačka z kůže. Na chemické čističe tentokrát zapomeňte a zkuste vodu s octem na vyčištění a po uschnutí vetřete do koženého nábytku trochu lněného oleje, ve finále doleštěte suchým hadříkem.
Koberec jako nový
Než poběžíte kupovat nový koberec, dejte tomu starému ještě poslední šanci. Nejdříve jej důkladně vyluxujte, pak jej vydrhněte octovou vodou, postup opakujte a jako poslední krok – posypte koberec solí, kterou zapracujete do vlákna. Nechte sůl působit 3 dny, pak důkladně vyluxujte. TIP: čistit můžete pomocí parního mopu – do nádržky s vodou přidejte ocet.
Leštění nábytku
Naše babičky neměly žádnou leštěnku ve spreji. Poradily si takto: na lakovaný dřevěný nábytek a laminát používaly silný výluh z čaje. Klasický dřevěný nábytek leštily ze směsi půl hrníčku octa, 1 lžičky oleje a několik kapek červeného vína. Nábytek touto směsí otřely, nechaly zaschnout a přeleštily suchým hadrem.
Leštění skel
Dnešní reklamy lákají na perfektní leštící přípravky beze šmouh. Ovšem naše babičky takové přípravky k dispozici neměly. Jak si tedy poradily? Smíchaly Alpu (případně jiný alkohol) s trochou teplé vody a umyly skleněný povrch, ten pak vyleštily pomocí starých nylonových punčoch.
Další triky a pomůcky
-
Jedlá soda – drhne, čistí, dezinfikuje, bělí
-
Ocet – dezinfikuje, leští, rozpouští vodní kámen
-
Kuchyňská sůl – dezinfikuje, drhne
-
Citron – leští, provoní, vybělí a rozzáří
-
Káva – čistí, drhne, eliminuje zápachy
-
Vanilkový pudink v prášku – leští, provoní
-
Jablko – eliminuje zápachy (lednice, spižírna), umístěné do chlebníku prodlužuje trvanlivost chleba
-
Cibule – rozkrojená cibule pohlcuje cigaretový kouř
-
Bylinky a koření – provoní domácnost, proti molům, zahání hmyz
Obrázky: pixabay