Česko zasáhla strašná zpráva ze světa hudby a divadla. Mnohokrát oceněná herečka už odpočívá v uměleckém nebi

Fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Začátkem září 2023 obletěla svět zpráva, že zemřela maďarská herečka, členka budapešťského operetního divadla a mezinárodně uznávaná umělkyně.

Krásná žena původem z Maďarska s neuvěřitelným šarmem a neméně neuvěřitelným talentem, kterého si všimli i v zahraničí. Deset let hrála v německy mluvících zemích, stala se hvězdou a první ženou v Berlíně, Mnichově nebo také v Salcburku. Řeč je o mezinárodně uznávané herečce a zpěvačce Márii Tiboldi, která v září tohoto roku v úctyhodném věku zemřela.

Život velké umělkyně

Mária vystudovala Vysokou školu divadelních a filmových umění. Jako první podepsala smlouvu s Národním divadlem v Szegedu, kde dostala hlavní roli Cirkusové princezny. V roce 1963 se stala členkou budapešťského operetního divadla a pouze o tři roky později podepsala první smlouvu v zahraničí. Mária Tiboldi byla primadonou nejprve v Berlíně, poté v Salcburku a následně ve Vídni. Až v roce 1976 se opět stala umělkyní v budapešťském operetním divadle.

Mária Tiboldi mnohokrát hostovala na zahraničních pódiích i v televizních hrách či představeních. Hrála i zpívala německy v německy mluvících zemích, protože nedostala příležitost vystupovat doma v Maďarsku. Přestože byla na západě velmi úspěšná a uznávaná. Mária se svými rolemi obletěla svět, od Moskvy přes Izrael, Amsterdam až po Tokio. Jejím stálým repertoárem byla Krčmářská královna, Cirkusová princezna a hraběnka Marica.

Zemřela nejoblíbenější herečka dekády. Nejen Česko od rána pláče. O smuteční obřad je rekordní zájem

Úctyhodný věk

Své tři operety zpívala ve třech jazycích po celém světě až do roku 2001. V roce 1986 jí byla udělena významná cena Mari Jászai. Mária Tiboldi, soukromá zpěvačka, členka budapešťského operetního divadla, členka souboru nesmrtelných, žena, která získala statut čestného občana města Benátky, umělkyně vyznamenaná Zlatým řádem za zásluhy města Szolnok, zemřela.

Herečka Mária Tiboldi
Fototgrafie: Mucsi Sándorné / Creative Commons / CC BY-SA

Pro maďarský deník se vyjádřila rodina jménem pozůstalých, že mezinárodně uznávaná Mária Tiboldi zemřela 8. září 2023 v odpoledních hodinách přirozenou smrtí a v úctyhodném věku 84 let. Její pohřeb bude zařizován v rodinném kruhu.

Zdroj: Tudasfaja

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]