Spánek je pro nás všechny extrémně důležitý. Někdy se ovšem mohou objevit určité poruchy, se kterými bojujeme. Spánková paralýza je jednou z nich.
Spánek hraje v životě každého člověka zásadní roli. Tento biologický jev je nezbytný k zajištění správného fungování všech buněk těla. Spánková paralýza nebo jiná porucha je proto nejen velmi nepříjemná, ale může být také nebezpečná. Lidé tráví asi třetinu svého života spánkem. Kromě toho má každý vnitřní hodiny, které určují jeho fáze bdělosti a spánku.
Dnes více než kdy jindy potřebujeme klidný spánek, abychom zvládli hektické životní tempo i netradiční situace, kterým musíme čelit. Někteří lidé bohužel zažívají během noci velmi znepokojivý jev. Pobouzí se uprostřed noci a nejsou schopni udělat sebemenší pohyb, mluvit nebo projevit svou přítomnost v tomto přesném okamžiku. Cítí se jako vězni ve vlastním těle, které vůbec nereaguje na jeho funkce.
Co je spánková paralýza?
Podle lékařů k tomuto jevu může dojít během fáze usínání, nebo když se člověk probudí ve snu, během fáze paradoxního spánku. Ve skutečnosti se tento jev objevuje, když je mozek vzhůru, ale nedokáže koordinovat motorické schopnosti těla. Je to proto, že komunikace mozek-sval je blokována a brání tomu, aby se osoba pohybovala. Postihuje přitom nejčastěji mladé dospělé.
Odhaduje se, že přibližně 30 procent populace zažije alespoň jednou v životě epizodu spánkové paralýzy. Ale jak naznačuje psychiatr a spánkový specialista doktor Sylvie Royant-Parola: „Tato porucha, která trvá několik vteřin nebo maximálně několik minut, vyvolává u člověka, který ji prožívá, úzkost. Kromě toho může mít jedinec dojem, že se dusí nebo ji doprovází třetí osoba.“
Proč k tomu dochází?
Během fáze usínání nebo REM fáze se tělo přirozeně uvolňuje a podporuje relaxaci. Mozek ovšem stále pracuje, protože právě tehdy vznikají sny. Výsledkem je, že osoba trpící spánkovou paralýzou může mít dojem, že je přítomna během svého snu, ale že ji prožívá, aniž by se dokázala pohnout o jediný milimetr. Nicméně jeho dýchání zůstává pravidelné.
Podle doktora Royant-Paroly mohou tento jev způsobit určité faktory, jako jsou poruchy cirkadiánního rytmu, událost, která nastane náhle nebo dokonce stres a přetrvávající úzkost. Lidé, kteří mají narkolepsii, mají také větší pravděpodobnost, že tento jev budou zažívat pravidelně. Většina z nás to ovšem zažije jen jednou nebo dvakrát za celý život, což je velmi dobrá zpráva.
Spánková paralýza přináší více strachu nebo potíží
Lidé, kteří zažívají tento jev, jsou přirozeně vyděšení, protože se nemohou pohnout. To je pochopitelné. Po několika minutách ovšem získají všechny funkce zpět. Pokud se vám to stává pravidelně, bude zapotřebí se poradit s lékařem.
Tento problém totiž může být signálem toho, že trpíte narkolepsií nebo Gélineauovou chorobou, která způsobuje ospalost během dne nebo náhlou ztrátu svalového tonusu. Může být doprovázeno opakujícími se epizodami spánkové paralýzy a nočními halucinacemi.
Zdroj: Healthline