Rozhodli jste se v letošní sezóně pěstovat rajčata a už máte vysetá semínka? Pak se inspirujte několika zahrádkářskými tipy, které mohou vaši úrodu podpořit. Zejména se zaměřte na období květu pěstovaných rostlin.
Péče o rajčata v období květu
Aby rajčata pěkně rostla a prospívala, řiďte se těmito kroky (až pokvetou cca kolem června):
- Během období květu se zbarvují spodní výhonky do modrofialového odstínu. V tento moment je překryjte zeminou. Tím podpoříte další rozvoj kořenového systému.
- Půdu kolem rajčat okopávejte jednou týdně a mulčujte. Také nezapomeňte na pravidelnou zálivku během této procedury. Zemina musí zůstat vlhká a kyprá.
- Zálivka je vhodná dešťovou vodou při velmi teplém počasí jednou za 3 dny. Když bude chladněji, zalévejte rostliny jednou za 4 až 5 dní.
- Rajčata pěstovaná ve skleníku potřebují také čas od času přísun kyslíku. Proto v létě častěji skleník větrejte. Tím zajistíte i dostatečnou vlhkost plodinám.
- Skleníková rajčata je potřeba každé ráno protřást, aby došlo k samoopylení. Pokud zeleninu pěstujete venku, opylení většinou zajistí hmyz.
- Nejspodnější listy u rajčat, které se dotýkají země, byste měli každé dva až tři týdny odřezávat. Tak zabráníte vzniku plísňového onemocnění rostliny.
Další postup při pěstování rajčat
Pokud rajčata vyrostou do výšky, je potřeba je vyvázat na bambusovou nebo dřevěnou tyč. Tak předejdete ohýbání a lámání rostliny. Kromě jiného si všímejte i žlutých a skvrnitých listů. Ty ihned odštípněte a rajčata ošetřete antifungálním roztokem. Zabráníte tím rozšíření rostlinných chorob a plísní.
Dodávejte rajčatům i hnojivo
Ideální je, když vmísíte hnojivo do půdy ještě před výsadbou rajčat. Avšak ničemu vadit nebude, když plodiny přihnojíte i během jejich růstu v záhonu. Vsadit můžete klidně na přírodní produkty, jako je například slepičí trus nebo dřevěný popel.
Zdroj: TheSpruce