Stačí 1 minuta a váš pohled na svět se změní. Příběh dvou starých mužů z hospicu vnáší do tohoto světa naději

Fotografie: Depositphotos

Když děláte radost druhým lidem, jste sami neuvěřitelně šťastní, ať už je situace jakákoli. Smutek, který vám někdo pomohl snášet, už není tak bolestný, ale když se lidé dělí o štěstí, je dvojnásobné.

Přinášíme vám příběh dvou mužů, pacientů, kteří se nacházeli v léčebně dlouhodobě nemocných. Jeden z nich mohl odpoledne hodinu denně sedět na lůžku, aby se mu z plic vypustila tekutina. Jeho postel byla u jediného okna v pokoji. Druhý muž ale musel kvůli svému zdravotnímu stavu celou dobu ležet na zádech.

Vyprávěli si, aby si krátili dlouhou chvíli

Oba muži si povídali celé hodiny. Mluvili o své minulosti, rodinách, manželkách, domovech, práci, bývalých spolupracovnících či kamarádech i o tom, kde byli v životě na dovolené a jaké měli koníčky. Muž, jenž seděl na posteli, každý den vyprávěl svému sousedovi o všem, co viděl za oknem. A druhý pacient postupně začal žít v té jediné hodině, kdy se jeho svět zvětšil a naplnil všemi událostmi a barvami, které byly za oknem.

Z okna bylo vidět do parku s krásným jezerem. Ve vodě plavaly kachny a labutě a děti pouštěly lodičky. Mladí milenci se procházeli ruku v ruce mezi spoustou zářivých květin a v dálce se rýsoval obzor. Zatímco ten, který seděl u okna, vše podrobně vyprávěl, druhý si se zavřenýma očima představoval malebné scény.

Nastal nevyhnutelný konec

Jednoho teplého dne muž řekl, že pod oknem probíhá průvod. A přestože druhý pacient neslyšel zvuky davu, dokázal si děj živě představit z vyprávění svého souseda. A tak ubíhaly dny, týdny a měsíce. Jednoho rána však sestra zjistila, že pacient u okna ve spánku odešel na onen svět. Zarmoucená zavolala zřízence, aby si tělo vyzvedli. Po chvíli se druhý pacient zeptal, zda by ho nyní mohli přesunout k oknu.

Fotografie: Freepik

Ošetřovatelka samozřejmě vyhověla mužově žádosti a poté, co se ujistila, že se muž pohodlně usadil, ho nechala o samotě. Pomalu překonával bolest a opřel se o loket, aby se poprvé samostatně podíval na svět za oknem. S větším úsilím se otočil a uviděl, že okno směřuje do bílé zdi. Druhý den, když přišla sestra, se muž zeptal, proč se jeho bývalý soused rozhodl vyprávět mu o malebných scénách, které údajně viděl z okna. Ošetřovatelka odpověděl, že jeho soused byl slepý. „Asi vás chtěl jen rozveselit,” odpověděla.

Zdroj: Newsner

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]