Vědci přišli s přelomovým vysvětlením o tom, co se stane s lidskou duší po smrti

Fotografie: Depositphotos

Podobné otázky si jistě klade mnoho lidí. I mnozí vědci však dnes začínají připouštět, že smrtí existence nekončí a vědomí zůstává stále živé.

Věřící lidé mají otázku posmrtného života nejspíš dávno vyřešenou. Na druhé straně stojí lidé, kteří nepochybují o tom, že smrt je definitivním koncem a po ní jednoduše není nic. Dopátrat se objektivní pravdy, která by přinesla jasný a nezpochybnitelný důkaz, je alespoň prozatím nemožné. Mnoho vědců však dnes připouští, že v nás existuje nějaká část, která si zůstává vědoma sama sebe i po smrti, jak zmiňuje i deník Express.

Duše je na fyzické hmotě nezávislá

Minulé životy, zážitky blízké smrti nebo zjevující se „duchové“, to vše patří do kategorie, která bude vždy dráždit zdravý rozum. Mnoho vědců se však těmito fenomény zabývalo a existuje celá řada svědectví a prací, které naznačují, že něco mezi nebem a zemí skutečně existuje. Kvantoví fyzici o tom dokonce vůbec nepochybují. Zákony kvantové mechaniky, která se zabývá chováním hmoty na atomární a subatomární úrovni, totiž existenci posmrtného života umožňují.

Čím hlouběji totiž jdete k jádru hmoty, tím více zjišťujete, že tam žádná hmota vlastně není. Proces poznání směřuje stále více k nemechanické realitě. Vesmír je tudíž spíše myšlenkou než nějakým velkým strojem. Vědomí, myšlenka nebo chcete-li duše pak není závislá na fyzické hmotě (tedy našem mozku). Mozek při smrti jednoduše přestane vykazovat aktivitu, ovšem vědomí, to, co je skutečné, existuje dál, bez závislosti na něm.

Nejzkušenější lékařka, která viděla zemřít 2 000 pacientů, prozradila, čím si v tu chvíli lidé prochází

Duši čeká nekonečný posmrtný život

Podle fyziků Stuarta Hameroffa a Sira Rogera Penrose je vědomí zkrátka informací uloženou nikoli na buněčné, ale právě na kvantové úrovni, tudíž nepodléhá zničení, jako se tomu děje v případě hmoty. Podle nich je potřeba změnit náš pohled na mozek a jeho fungování a nevidět v něm jen složitou síť neuronů, které se různě propojují, ale je třeba se dívat na úrovně nižší, konkrétně na kvantové procesy uvnitř buněčných součástí.

monitor
Fotografie: Freepik

Britský vědec Sam Parnia nepochybuje o pokračující existenci našeho vědomí i po smrti. Zkoumal více než 100 případů lidí, kteří přežili zástavu srdce a byli po určitou dobu klinicky mrtví. Mnozí z nich popisovali bizarní zážitky, které vnímali jako naprosto reálné, přestože jejich mozek nevykazoval aktivitu. „Víme, že ve skutečnosti po tisíce let lidé, kteří se z jakéhokoli důvodu přiblížili smrti, měli velmi hluboké a jistým způsobem mystické zážitky. Lidé cítí nesmírný pocit klidu, pohodlí a radosti, když procházejí smrtí,“ citoval vědce web Topky.

Zdá se, že skutečnou pravdu pozná každý až po vlastní smrti. I když se vědecké poznání i na tomto poli rozšiřuje, stále nemáme v rukou spolehlivé důkazy, které by dávaly na tyto otázky jasnou odpověď. Na SvětěKreativity si můžete přečíst dva příběhy žen, které vstaly z mrtvých a vypověděly, co po vlastní smrti zažily.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]