Vědci došli k průlomovému zjištění o tom, co se děje s naším vědomím po smrti

Fotografie: Pixabay

Za smrtí je mnohem víc, než jsme si doposud mysleli. I vědci již zkoumají, co se děje po smrti, a přicházejí s převratnými zjištěními.

S tím, jak pokročila medicína v oblasti resuscitace, se objevuje čím dál více svědectví lidí, kteří prošli zážitkem blízkým smrti. Jejich vyprávění tak již nelze zcela ignorovat a považovat je za bláznivá. Mnoho vědců se tímto fenoménem začalo zabývat a přicházejí s velmi zajímavými zjištěními. Jak uvádí deník Topky, studie totiž naznačují, že naše vědomí je nezávislé na našem fyzickém mozku.

Kardiolog zkoumá tento fenomén již desítky let

Lékař Sam Parnia je docentem medicíny v NYU Langone Medical Center v New Yorku, kde je také ředitelem výzkumu kardiopulmonální resuscitace. Věnuje se však také zkoumání zážitků lidí, kteří prošli klinickou smrtí. Na toto téma už proběhlo několik vědeckých studií, jejichž výsledky naznačují, že lidské vědomí možná existuje nezávisle na našem mozku. Z lidí, kteří přežijí zástavu srdce, si přibližně 10 % vybavuje vzpomínky na chvíle, kdy jejich srdce ani mozek nevykazovaly žádnou měřitelnou aktivitu.

Podle PRNewswire tento proces zahrnuje oddělení od těla se zvýšeným, rozsáhlým pocitem vědomí a uvědomováním si smrti. Cesta do místa určení (zpravidla tunelem, na jehož konci je světlo) následuje smysluplné a účelné přezkoumání života, zahrnující kritickou analýzu všech činů, záměrů a myšlenek vůči druhým. Pobývání na místě, které je vnímáno jako „domov“, a nakonec návrat do těla a zpět k fyzickému životu.

Hospicová sestra prozradila, co lidé vidí těsně před smrtí. Její výpověď zaskočila širokou veřejnost

Výsledky naznačují, že naše vědomí po smrti neumírá

Zážitky blízké smrti také dokazují, že mozkové buňky odumírají mnohem pomaleji, než by se čekalo. Někteří lidé totiž v tomto stavu stráví desítky minut i celé hodiny, kdy jejich mozku není dodáván kyslík. Přesto mnozí po návratu nejeví žádné známky jeho poškození, jak by se dalo očekávat. Z toho Parnia usuzuje, že je pravděpodobné, že naše vědomí ve skutečnosti není součástí našeho mozku a nezemře, když my zemřeme. Podle něj si pacienti zachovávají vědomí i po smrti.

kardiograf
Fotografie: Freepik

Stále však zůstává mnoho otázek nezodpovězených. Například proč někteří lidé zážitky blízké smrti mají, ale většina si nic nepamatuje. „Málo studií zkoumalo, co se stane, když zemřeme, objektivním a vědeckým způsobem, ale tato zjištění nabízejí zajímavý pohled na to, jak vědomí u lidí existuje, a mohou připravit cestu pro další výzkum,“ dodává Parnia. Na SvětěKreativity si můžete přečíst svědectví ženy, které klinická smrt změnila život.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*