Ztučnění čili steatóza jater je vůbec nejčastější metabolickou poruchou jater. Zjistěte, jak ji můžete rozpoznat a také jak jí předcházet.
Žádné onemocnění není příjemné, a ačkoliv se steatóza jater řadí z větší části mezi asymptomatická onemocnění, váš život dokáže značně zkomplikovat. Obecně se ztučnění jater popisuje jako první stupeň poškození jater v souvislosti s nadměrnou konzumací alkoholu, avšak to není jediná příčina jeho vzniku. Zjistěte, jak můžete přítomnost ztučněných jater odhalit, a co s tím můžete vy sami udělat dříve, než se váš stav zkomplikuje, říká lékař Saurabh Sethi.
Steatóza naruší rovnováhu celého organismu
Játra jsou jediným orgánem v lidském těle, o němž je prokázáno, že dokáže (do určité míry) regenerovat. Vedle toho jsou rovněž největším vnitřním orgánem a zároveň jsou centrálním orgánem látkové výměny. Každé jejich onemocnění je proto nutné nepodceňovat, byť se jedná například o na první pohled méně závažnou steatózu jater. Steatóza čili ztučnění jater je vůbec nejčastější metabolickou poruchou tohoto orgánu. Při steatóze dochází k prostupování jaterní tkáně tukovou tkání.
Onemocnění se rozvíjí na základě několika možných příčin a narušuje životně důležité funkce, které játra zastávají (čištění krve od škodlivých, cizorodých a odpadních látek, tvorbu žluče, produkci enzymů či metabolismus). Lidé, kteří ztučněním jater trpí, následně pociťují nesnesitelnou až chronickou únavu, nadýmání, bolest či pnutí v pravém podžebří (ta je spojena se zvětšením objemu jater – při steatóze se zvětší až čtyřnásobně), pocity plnosti nebo střídání zácpy a průjmu.
Příčin vzniku tohoto onemocnění je poté hned několik. Asi tou nejznámější je nadměrná konzumace alkoholu. Jinými spouštěči rozvoje steatózy jater jsou přejídání, nadměrné hladovění, celkově špatná životospráva (konzumace stravy chudé na bílkoviny či naopak bohaté na fruktózu) či absence pohybu. Onemocnění se může projevit i jako komplikace cukrovky či žloutenky typu C. Někteří lidé onemocní steatózou i při dlouhodobém užívání některých léků.
Na léčbě i prevenci máte velký podíl vy sami
Ztučnění jater se naštěstí řadí mezi vcelku snadno léčitelná onemocnění. Nebezpečnější než samotná steatóza jsou totiž komplikace, které může během svého průběhu vyvolat. (Zejména pak zánět v jaterní tkáni, rakovina jater, cirhóza jater či portální hypertenze čili zvýšený krevní tlak v okolí jater.) Léčba následně probíhá zejména vhodnou úpravou životosprávy a začlenění pravidelného pohybu do běžného týdne nemocného. Lékař ovšem může předepsat i medikamenty.
Abyste předešli rozvoji tohoto nepříjemného onemocnění, vsaďte na prevenci. Zaměřte se zejména na to, abyste měli ve svém běžném dni naplánovanou nějakou fyzickou aktivitu, omezte příjem cukrů a nezdravých jídel a zařaďte naopak ty suroviny, které vašemu tělu pomáhají. Za zmínku jistě stojí zázvor, artyčok, citron či černá ředkev, které všechny pomáhají normální funkci jater a zároveň je chrání.
Zdroj: Healthline