Pivo je celosvětově známým nápojem a mezi lidmi je velice oblíbené. Zvlášť v Česku je spotřeba piva poměrně vysoká. Tento nahořklý nápoj se vyrábí vařením a fermentací obilných zrn spolu s kvasnicemi a chmelem. Někdy se do piva přidávají i další přídatné aromatické látky. Většina druhů piva obsahuje zhruba 4 až 6 procent alkoholu. Mnozí odborníci tvrdá, že pití piva v podstatě nemá žádné zdravotní přínosy, pojďme se ale na tohle téma podívat trochu z blízka.
Jaké je výživová hodnota piva?
Pivo samo o sobě obsahuje poměrně dost vitamínů a minerálů. Asi třetinka klasického chmelového nápoje obsahuje:
- 153 kalorií
- 1,6 gramů bílkovin, žádný tuk a 13 gramů sacharidů
- 13,9 gramů alkoholu
Z vitamínů, minerálů a stopových prvků je v pivu obsažen: niacin (9 % doporučení denní dávky), riboflavin (7 % doporučené denní dávky), cholin (7 % DDD), foláty (5 % DDD), hořčík (5 % DDD), fosfor (4 % DDD), selen (4 % DDD), vitamín B12 (3 % DDD), kyselina pantotenová (3 % DDD). Pokud nechcete popíjet příliš kalorické pivo, můžete zvolit ty lehčí varianty, které obsahují i méně procent alkoholu.
Výhody pití piva
Rozsáhlá studie v Americe, která trvala asi tři měsíce a byla zaměřená na vzorek 36 lidí s nadváhou zjistila, že pravidelné popíjení piva v rozumném množství může snížit riziko vzniku kardiovaskulárních nemocí, působí antioxidačně a podpoří i snížení cholesterolu v krvi. Také bylo prokázáno, že pití piva v rozumné míře může preventivně působit proti vzniku cukrovky.
Doporučené denní množství pro ženy je jedno pivo a pro muže dvě piva. Jestliže je ale konzument piva neumírněný, může to naopak podnítit vznik mrtvice, diabetu i srdečních chorob. Pokud tedy chcete, aby na vás pivo mělo pouze pozitivní účinky, zvolte zlatou střední cestu.
Jaké jsou další přínosy chmelového nápoje?
Mírná konzumace piva může dopomoci i k silnějším kostem jak u mužů, tak u žen (hlavně v období menopauzy). Rozumné popíjení chmelového nápoje údajně působí i proti vzniku stařecké demence v pozdějším věku.
Nevýhody pití piva
Nadměrní konzumenti piva se mohou naopak potýkat s těmito problémy: mají zvýšené riziko předčasného úmrtí a jsou více ohrožení závislostí na alkoholu. U jedinců s vyšší spotřebou piva se častěji můžeme setkat i s depresivními stavy, nebo s nadváhou až obezitou (velký příjem kalorického nápoje).
Riziko se s velkým množstvím popíjeného piva zvyšuje i ohledně vzniku onkologických nemocí (zejména rakovina hrdla a úst), nebo onemocnění jater (může dojít až k jaternímu selhání, či cirhóze). Pokud chcete výrazně snížit riziko rozvoje těchto výše uvedených nemocí a závažných zdravotních problémů, pak odolejte vysoké konzumaci piva a držte se denního doporučeného množství, což je jedna sklenice pro dámy a dvě pro pány.
Fotografie: Pixabay, Freepik