Předcházet problémům s vysokým krevním tlakem lze takzvanou dash stravou

DASH strava může být cestou, jak zlepšit své zdraví. A to se v dnešní době velmi hodí. Proč? Protože žijeme v celkem komplikované době. K rozvoji civilizačních onemocnění dochází především v souvislosti se zrychleným životním tempem, většími nároky ve společnosti, nadměrným stresem, nedostatkem pohybu a nevhodné stravě.

Rizikových faktorů je tedy požehnaně. Zdravější životním stylem můžeme předejít řadě onemocnění. Rovněž lepším stravováním přispějeme k tomu, že něco málo zhubneme. Odborníci ze Státního zdravotního institutu v Americe přišli v tomto ohledu se zkratkou DASH, která v podstatě znamená dietní přístup, který zabrání rozvoji hypertenze. V čem to tedy spočívá, co nejlépe jíst a čemu se naopak vyvarovat?

Na jakých principech je založená takzvaná DASH strava?

DASH strava cílí především na tyto principy:

  • konzumace zdravých potravin jako jsou zelenina a ovoce
  • vyhýbání se nadměrnému solení, maximální doporučená dávka je jedna malá lžička
  • přijímání potravy v závislosti na věku, pohlaví a fyzické aktivitě (například žena mezi 19 až 30 lety, která nesportuje, by měla mít denní příjem do 2000 kalorií)

DASH strava a její účinky na tělo

Jak již bylo zmíněno, tento konkrétní typ stravy by měl předcházet rozvoji hypertenze, dále chrání kardiovaskulární systém, proto sníží i riziko srdečních onemocnění. Rovněž tato strava může podpořit i snížení cholesterolu v krvi a udržíte se v kondici. Nebudete ohroženi obezitou, metabolickým syndromem, ani cukrovkou.

Jakým potravinám se při DASH stravování vyhýbat?

Pokud chcete, aby byl účinek DASH stravy efektivní, měli byste se vyhnout následujícím potravinám: produkty s vysokým obsahem soli, jako jsou například uzeniny, instantní polévky, vývary. Dále pak nejsou vhodné sladké nápoje a jakýkoliv alkohol, který rovněž obsahuje velký podíl sacharidů.

Velmi kalorické je především pivo. Nedoporučuje se jíst jídla z fast foodů, polotovary a pokrmy smažené. Lepší je jídlo péct, či dusit. Obecně je dobré se vyhýbat tučným jídlům.

Tip na celodenní jídelníček podle DASH stravování

Tento denní jídelníček obsahuje maximálně 1600 kalorií, z čeho je tedy obsažen? K snídani si můžete dát třeba: šálek neslazené kávy nebo čaje, 2 plátky celozrnného chleba, lžíci olivového oleje a sklenici odstředěného mléka. K obědu pak: pestrý salát s rukolou a syrovou zeleninou, lžička olivového oleje, kuřecí prso, půl šálku těstovin s rajčatovou omáčkou bez soli, ovoce střední velikosti. K svačině je povoleno: středně velké ovoce a čaj bez cukru. Večeře: mísa dušené zeleniny a rybí filé, půl šálku vařených brambor, jeden bílý jogurt.

Doporučení na závěr

Jestliže se léčíte s více chronickými onemocněními a složením této stravy si nejste jistí, odborníci doporučují se o vhodnosti DASH stravy poradit s ošetřujícím lékařem. Důležité také je nehladovět a pravidelně jíst, abyste podpořili svůj metabolismus.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]