Léto je v plném proudu a sluneční paprsky neprospívají jen nám lidem, ale i ovoci a zelenině, jako jsou rajčata, na zahradě. Díky světlu, teplu a pravidelné zálivce sklízí řada domácích zahradníků dlouho očekávanou úrodu jahod, okurek, nebo rajčat. Jak tedy konkrétně u rajčat podpořit růst a tím i hojnost v období sklizně? Je to velice jednoduché. V několika krocích budete překvapeni skvělým výsledkem.
Praktické rady pro lepší sklizeň
Rajčatům se bude lépe dařit, když:
- Je budete kropit roztokem kyseliny borité: tato směs rajčatům prospěje co do jejich růstu a také cukernatosti. Budou tedy lahodně nasládlá. Roztok připravíte z 10 gramů kyseliny borité a 10 litrů vody (nejlépe dešťové). Kropit rajčata je zapotřebí především v době, kdy pokvetou.
- Jejich stonky v období květu pravidelně protřepete a skleník vyvětráte: jelikož jsou rajčata nejčastěji pěstovaná ve skleníku, má k jejich květům hmyz omezený přístup. Nedostatečné opylení může ohrozit tvorbu plodů. Proto je důležité kvetoucí rajčata čas od času protřepat, aby došlo k samoopylení. Také byste neměli zapomínat na pravidelné větrání skleníku, a to alespoň 2 hodiny denně.
- Rostliny vysadíte na prosvětlenou stranu zahrady: rajčatům se bude dařit o mnoho lépe, když je vysadíte tam, kde budou mít dostatek slunečních paprsků, ale i stínu.
Důležité je i mulčování a otrhávání spodních listů
Mulčování je rovněž důležité pro správný vývoj rajčat. Organický materiál totiž zadržuje u rostliny dostatek vlhkosti a chrání její kořeny. K mulčování můžete použít trochu kompostu, posekanou trávu, seno, slámu, dřevěné piliny, nebo noviny.
Důležité je otrhávat i spodní listy, které mohou přilákat škůdce. Lístky otrhávejte pravidelně, nejlépe v ranních hodinách.
I hnojení je pro rajčata podstatné
Jako každá rostlina, i rajčata potřebují dodat čas od času dostatek vitamínů a minerálů, aby dobře prospívala. Nejvhodnější jsou hnojiva organická, bez chemických příměsí. Ta si jednoduše zhotovíte v domácích podmínkách. Druhů přírodních hnojiv je celá řada. A nebudou vás stát ani korunu navíc. Mezi ty nejvhodnější patří hnojivo: z dřevěného popela, z kopřiv, vaječných skořápek, nebo kvasnic.
Jak vyrobit přírodní hnojiva
Hnojivo z dřevěného popela dodá rajčatům hlavně vápník, fosfor, hořčík a draslík. Dřevěný popel můžete sypat na rostliny rovnou, nebo jej zředit dešťovou vodou a roztokem následně zalévat záhony.
Kopřivy jsou doslova zázrakem pro rajčata. Posílí jejich obranyschopnost a dodají jim mnoho minerálních látek. Kopřivovou natí naplňte třetinu kbelíku, zalijte dešťovou vodou a nechte na tmavém místě louhovat asi dva týdny. Pak zřeďte čistou vodou a rajčata kropte.
Vaječné skořápky zase rajčatům dopřejí notnou dávku vápníku, fosforu, manganu, železa, nebo zinku. Roztok k hnojení připravíte tak, že skořápky najemno rozemelete a zředíte vodou. Necháte výluh pár dní odstát a následně použijete k zálivce.
A nakonec tu máme kvasnice, které dodají rajčatům železo a další potřebné minerály. K přípravě hnojící směsi můžete použít čerstvé droždí (asi jednu kostku), které rozpustíte ve sklenici s teplou vodou. Necháte fermentovat asi 14 dní a posléze zředíte asi ve 4 litrech vody.
Fotografie: Freepik