Zdá se, že klíšťata jsou více přitahována jednou krevní skupinou. To však neznamená, že ostatní si mohou oddechnout. Je to ale další zajímavost, která ještě bude muset být podrobena výzkumu.
Mikrosvět klíšťat je mnohem složitější, než si často uvědomujeme. Tito malí pavoukovci mohou být nositeli různých nemocí, především lymeské boreliózy a klíšťové encefalitidy. Proto je dobré se proti nim chránit v každém případě. Nedávný výzkum však naznačuje, že lidé s krevní skupinou A jsou pro klíšťata přitažlivější než ostatní.
Tato běžná věc je magnet na klíšťata. Nikdy si ji neberte s sebou do lesa
V experimentu bylo použito 100 klíšťat
Výzkum probíhal na Masarykově univerzitě v Brně. Cílem bylo zjistit, zda budou klíšťata preferovat nějaký typ krevní skupiny. Kapky krve skupin A, B, AB a 0 byly umístěny na petriho misku se 100 kusy klíšťat. Výzkumníci pak sledovali, která krevní skupina klíšťata nejvíce zaujme. Výsledky jsou opravdu zajímavé.
Ukázalo se, že krevní skupina A přitáhla celých 36 % klíšťat, zatímco krevní skupina B pouhých 15 %. Skupiny AB a 0 přilákaly o něco více klíšťat, ale zdaleka ne tolik jako právě skupina A. Výsledky tedy naznačují, že klíšťata by mohla být přitahována biochemickým profilem daného jedince, k němuž patří právě i krevní skupina.
Možná jste si všimli, že někteří lidé mají za sezónu několik klíšťat, zatímco pro jiné je přisáté klíště naprostou vzácností, a to i přes to, že se pohybují v přírodě. Stále není zcela zřejmé, co konkrétně klíšťata přitahuje nebo naopak odpuzuje. Další výzkumy v této oblasti by však mohly tyto preference rozklíčovat a být použity například jako účinná prevence.
Krevní skupina je jen jedním z faktorů
Krevní skupina jistě není jediným faktorem, který zde vstupuje do hry. To, jak jsme přitažliví pro klíšťata, bude ovlivněno i celkovým metabolismem jedince, produkcí potu i vylučováním emisí oxidu uhličitého. Dokud nebudeme znát všechny odpovědi na tyto otázky nebo nenajdeme léky na vážná onemocnění, jež klíšťata přenášejí, nezbývá nic jiného než se jim snažit vyhnout.
Použití repelentu je zatím nejúčinnějším prostředkem, jak minimalizovat riziko přisátí klíštěte. Obzvlášť pokud se chystáte do přírody, noste dlouhé rukávy a konce kalhot si zasuňte do ponožek. Klíště také spíše potkáte v trávě než na zpevněné cestě. Po návratu domů je klíčové se důkladně prohlédnout. Včasné vytažení klíštěte totiž významně snižuje riziko přenosu těchto chorob.
Zdroj: Webniusy, Healthline
Napište komentář