Rostliny máme tendenci třídit do dvou kategorií: užitečné a neužitečné. Mnohdy je však do té druhé zařazujeme zcela neprávem.
V salátech je jemně kyselá až delikátní, připravená jako čaj pak pomáhá s řadou problémů – přesně taková je šrucha zelná (Portulaca oleracea), nazývaná také jako portulák. Nejspíš ji znáte jako odolný plevel, který můžete na cestičkách sešlapat jak chcete, a on přesto znovu obrazí. Ale až ji příště budete vyrývat ze záhonku, nenoste ji na kompost, ale spíše rovnou do kuchyně.
Jak ji na záhonku rozpoznat
Jde o rostlinu sukulentního vzhledu s masitými listy. Dorůstá výšky 10 – 30 cm, přičemž preferuje písčitou půdu a teplo. Nejlépe se jí tedy daří na přímém slunci. Má červenohnědé stonky, na které střídavě nasedají spíše menší klínovité listy. Během léta vás pak (pokud ji nevytrhnete) obdaří i shluky menších žlutých květů, z nichž se později vyvinou drobná lesklá semena.
Zdroj užitečných látek pro vaše zdraví
Již odpradávna se šrucha zelná používá jako velmi bohatý rostlinný zdroj omega-3 mastných kyselin. Zároveň je také bohatá na vitamíny a minerály a nabídne vám i opravdu silné antioxidační působení. Ve sto gramech listů najdeme kupříkladu asi 300 až 400 mg prospěšné kyseliny alfa-linolenové.
Z vitamínů v ní vévodí zejména B, C a E, z minerálů pak hořčík, vápník a draslík. Lidové léčitelství ji doporučuje jako prostředek proti silné menstruaci, astmatu, cukrovce II. typu nebo proti aftám a dalším infekcím dutiny ústní. Používá se také proti kardiovaskulárním chorobám a při hubnutí.
S čím vším nám portulák může pomoci
Pravidelně konzumovaná šrucha zelná pomáhá předcházet kardiovaskulárním chorobám a působí jako silný antioxidant. Uplatní se také jako preventivní činitel v případě, že vám hrozí onemocnění cukrovkou II. typu. Užívejte ji tedy v případě, že vám byl již diagnostikován tzv. prediabetes nebo máte sklony k tomuto onemocnění v rodině. Hodit se vám mohou také její močopudné vlastnosti nebo schopnost rozhánění zácpy.
Jak na správné dávkování
Nejrozšířenější je tato bylina v tradiční čínské medicíně, která doporučené množství uvádí takto: denně se užívá 9 až 15 gramů sušené natě. Případně je možné použít i 10 až 30 gramů čerstvých listů a stonků. Díky jemné chuti se hodí do salátů, ale uplatníte ji i ve smoothie nebo fresh omáčkách. Ale konzumovat ji můžete i syrovou.
Mladé rostliny jsou spíše kyselkavé, velmi staré listy bývají díky vysokému obsahu tříslovin nahořklé. A jak připravit čaj na hubnutí? Vložte půl lžíce sušené natě do šálku a zalijte ji horkou vodou. Přidejte ještě půl lžičky prášku z kořene pampelišky a nechte 10 minut odstát. Poté sceďte a vypijte. Hotový nápoj si dopřávejte nejlépe před každým jídlem. Tento čaj vám ale může pomoci i s akné a dalšími problémy pokožky.
Pomůže vám i ve formě obkladů
Trpíte svalovými křečemi? Trápí vás bolest břicha nebo máte pokožku podrážděnou kupříkladu od sluníčka nebo od kopřiv? Vsaďte na šruchu. Budete potřebovat jednu lžíci jemně nasekané natě, smíchanou se stejným množstvím olivového oleje. Aplikujte na pokožku a nechte chvíli působit (vyhněte se přitom přímým slunečním paprskům). Pomoci vám může i čerstvě vymačkaná šťáva z listů.
Zdroj: Healthline