Zkuste si udělat domácí sýr s bylinkami, který je hotový za 15 minut

Přírodní sýr je nejen lahodný, ale také velice zdravý. Obsahuje hodně bílkovin, které jsou pro naše tělo nesmírně důležité.

Tvrdý sýr je opravdu dobře stravitelný, takže bývá často zařazován do jídelníčků při různých dietách. Na pultech obchodů je ale hodně nekvalitních sýrů, které prodejci vydávají za ty nejlepší. Proto je pro vás lepší, když si zkusíte sýr udělat doma. Recept je tak jednoduchý, že ho zvládne i úplný začátečník. Potřebujete vlastně pouze 3 hlavní ingrediencí. Vše ostatní je jen na vás a na vaší chuti.

Vše je pouze o vaší chuti

Pokud máte radši slanější sýr, přidejte více soli. Pro ostrý a pikantní sýr můžete přidat pikantní byliny, chilli papričky nebo cokoliv, na co máte chuť. No a třeba takové ořechy, houby nebo semínka dodají vašemu domácímu sýru naprostou originalitu.

Co budete potřebovat

  • 1 litr mléka
  • 3 vejce
  • 200 g zakysané smetany
  • 1 lžička soli
  • 2 lžičky kopru

 

Příprava je naprosto jednoduchá

V hrnci smíchejte odstředěné mléko a sůl. Zamíchejte a přiveďte k varu, opatrně, mléko může začít pěnit a jde rychle nahoru. Vejce a zakysanou smetanu rozšlehejte dohromady.

Utvořte v mléce vír pomocí vařečky a do středu nalijte směs z vajec a smetany. Po několika minutách se začne směs srážet. Sýr vařte na středním plamenu ještě dalších 5 minut.

Za chvilku už bude sýr hotový

Kopr a vámi vybrané bylinky přidejte do sýra asi 2 minuty před dovařením a pořádně to zamíchejte. Jakmile na vařečce nezbydou žádné kousky sýra, můžete hrnec odstavit z ohně. Na síto rozložte látku a vylijte do něj obsah hrnce. Počkejte, až veškerá kapalina ze sýra vyteče.

Vezměte nějaký plastový kelímek a do dna vytvořte několik malých otvorů. A do kelímku dejte sýr. Uzavřete kelímek a na něj dejte jakoukoliv věc, která bude mít aspoň 4 kila. Může to být třeba láhev vody. Nechte odkapat veškerou syrovátku. Tento sýr dobře drží tvar a při řezání se nedrobí. Všichni tento domácí sýr určitě ocení. Přejeme dobrou chuť!

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]