Dokažte si, že jste opravdu bystří. Jen malé procento lidí dokáže projít testem pozorovacích schopností bez zaváhání

Fotografie: Pixabay

Testy pozornosti jsou velmi známé a dokážou nám odhalit, na kolik jsme schopni se soustředit a najít odlišnost ve směsi na první pohled stejných obrázků.

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů. Často se může stát, že to, co vidíme, je ve skutečnosti naprosto jinak. V případě optických klamů a iluzí jde především o snímání určitého obrazu naším okem, kdy jej mozek interpretuje jinak, než jak je skutečně zobrazen.

V první chvíli tak uvidíte obrázek s mnoha stejnými zvířátky, ale nenechte se mýlit. Realita je jiná. Každý z níže vyobrazených rámečků zachycuje obrázky zvířat, jeden z nich se však vždy odlišuje. Na první pohled jen těžko odhalíte nějakou neshodu, proto si dopřejte trochu víc času a otestujte, jak rychlá je vaše pozorovací schopnost.

První obrázek odhalí jednu rozdílnou lišku

Pozorně si prohlédněte obrázek a soustřeďte se na něj. Dopřejte si dostatek času a nemyslete na to, jak nejrychleji odhalit tuto neshodu. Všechny lišky se zdají být stejné a nějakou dobu vám potrvá, než váš zrak nalezne jednu jedinou, která se od ostatních odlišuje.

Fotografie: CanvaPhotos

Výsledek prvního obrázku

Rozdílnou lišku najdete jako první ve čtvrtém řádku.  Pokud jste nepodváděli a opravdu jste si chtěli otestovat vaše pozorovací schopnosti, možná vám to trvalo déle, než jste předpokládali. Nezoufejte a vyzkoušejte další obrázek, možná už bude váš zrak o něco rychlejší.

Fotografie: CanvaPhotos

Druhý obrázek ukáže odlišného medvěda

Je neuvěřitelné, jak vám mozek v prvních sekundách sděluje myšlenku, že jsou všichni medvědi na obrázku naprosto stejní. Není tomu tak, a protože to víte, zrakem pátráte po pěti řadách a hledáte nějakou odlišnost, která by vás upozornila na správné řešení a nalezení rozdílného medvěda.

Fotografie: CanvaPhotos

Výsledek druhého obrázku

Na tomto obrázku je řešení rozdílný medvěd ve čtvrtém řádku na posledním místě. Také vám připadá, že je nemožné ho nevidět? Jak je možné, že jste nezaregistrovali naprosto rozdílný obrázek od ostatních? Přesně na tomto principu fungují optické klamy. Nesprávně v těch pár sekundách vnímáme realitu a potřebujeme více času, aby zrak vyhodnotil obrázek.

Fotografie: CanvaPhotos

Podařilo se vám odhalit správné řešení?

Určitě jste nakonec ke správnému řešení došli a je pouze na vašem osobním zhodnocení, jak rychlí nebo pomalí jste byli. Pozorovací schopnosti lze vycvičit a nenáročným cvičením, které trvá nanejvýš deset minut denně, můžete snadno podpořit zlepšení vašeho zraku.

Zdroj: Redakce