Tichá domácnost aneb prostor pro tvoření

Pojem tichá domácnost je většinou znám jako postrach všech dvojic. Mnohdy je horší než hlasitá výměna názorů a ticho, které se rozprostře, působí velice zhoubně na lidskou psychiku. Někdy trvá několik dnů nebo dokonce týdnů. Dnes však bude řeč o tichu, které většina párů s radostí uvítá.

Nemusíte hned zavádět doma tichou domácnost, ale vědomí, že neslyšíte hádky sousedů nebo oni ty vaše je určitě k nezaplacení. Vždyť přece každý ocení trochu toho soukromí. Kročejová izolace je pojmenování pro zvukovou izolaci podlahy. Zrovna tato podlahová část bývá opomíjená, případně řešena nevhodnými materiály či technologií. Tichá domácnost nemusí však znamenat jen pohromu.

Tichem z dovozu naplňte svůj byt

Naopak ticho přímo zve ke čtení oblíbené knížky, malování a jinému tvoření. Ticho, v němž se tiše rozezní melodie vaší milované hudby, uslyšíte vlastní srdce, jež pravidelně bije, v žilách líně proudí řeka, ticho, na které jste se těšili celý den, může být balzámem pro vaši duši. Určitě si všichni pamatují hit Pavla Habery – Reklamu na ticho, kde zpívá „krásným tichem z dovozu naplňte svůj byt.

Kročejová izolace zajistí klid

Klid a ticho si užijete jen v případě, že vaší sousedé neprožívají bouřlivé období, neprovádějí bytovou rekonstrukci, nepořádají párty při které hlasitě hraje hudba. Máte-li dojem, že ticho je pro vás neznámý pojem, nechte si změřit doma hluk. Měření hluku je první krok, jak jej zmírnit. Možná je váš soused rovněž umělecky nadán a hraje den co den na bicí. Třeba bydlíte v blízkosti frekventované silnice, kde se ticha dočkáte jen stěží.

Akustická pěna pro vaše stěny a strop

Občas se říká, že i stěny mají uši. Samozřejmě nejen kročejová izolace, ale i odhlučnění zdí přichází v úvahu, pokud toužíte mít skutečně „tichou domácnost“. S tímto krokem pomáhá akustická pěna, která se aplikuje na stěnu či strop nalepením v kombinaci s dalším neprůzvučným materiálem. Nejde jen o vaše vlastní ticho, ale rovněž ohleduplnost k okolí v případě, že i vy budete někdy pořádat dýchánek, který by mohl rušit sousedy.

Obrázek: pixabay.com