Rekordní sklizeň letošní úrody okurek je na dosah ruky: Výběr odrůdy, včasné zasazení, střídání stanovišť

Fotografie: Kolforn / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Kvalita půdy, načasování i ochrana proti škůdcům. To jsou jen některé věci, které je potřeba při pěstování splnit, abyste se mohli těšit z rekordní úrody okurek.

Okurky jsou oblíbenou a lahodnou zeleninou. Jsou ideální pro přípravu salátů, sendvičů a na nakládání. Pokud máte zahradu, je škoda si nepěstovat okurky vlastní. Abyste však dosáhli obrovské sklizně a vyhnuli se škůdcům a chorobám, je potřeba okurkám věnovat určitou péči. Tyto tipy vám pomohou se správnou výsadbou okurek, která se odrazí na celkovém zdraví rostlin, což vám zajistí rekordní sklizeň.

Vyberte si správnou odrůdu okurek

Existuje mnoho odrůd okurek, které se mohou lišit vzrůstem, velikostí plodů, chutí, raností i odolností vůči chorobám. Chcete-li zvýšit své šance na velkou sklizeň, zvolte odrůdy odolné vůči chorobám a vhodné do vašich klimatických podmínek. Odrůdy se také liší podle toho, zda je budete pěstovat na záhonu, nebo ve skleníku.

Zasaďte je ve správný čas

Okurky jsou plodinou teplého období, a daří se jim tak při teplotách mezi 18 a 32 °C. Příliš časná nebo příliš pozdní výsadba může mít za následek špatné klíčení a pomalý růst. Ideální doba pro výsadbu okurek je po datu posledního mrazu, kdy jsou teploty půdy alespoň 14 °C. V našich podmínkách toto období nastává po zmrzlých mužích, tedy v polovině května. Pokud bydlíte v chladnější oblasti, vybírejte spíše odrůdy odolné vůči chladu.

Půdu řádně připravte

Okurky preferují dobře propustnou úrodnou půdu s pH mezi 6,0 a 7,0. Proto do půdy zapracujte dostatek organické hmoty v podobě kompostu nebo dobře vyzrálého hnoje. Zlepšíte tak úrodnost půdy i její odvodnění. Kromě toho můžete použít vyvážené hnojivo s pomalým uvolňováním pro podporu růstu okurek po celou sezónu.

okurky ve fóliovníku
Fotografie: Freepik

Zajistěte dostatečný prostor a podporu

Okurky potřebují prostor k růstu. Představa, že z hustě nasazených okurek bude větší sklizeň, je mylná. Naopak, okurka bude plodit více, pokud bude mít kolem sebe dostatek místa. Navíc se tím zajistí i cirkulace vzduchu, tím se sníží riziko vzniku chorob, které okurky trápí. Proto mezi jednotlivými okurkami nechte minimálně 30–50 cm rozestup. Mezi jednotlivými řádky pak nechte 1–1,2 m.

Vertikální podpora je pro mnoho odrůd okurek nezbytná. I když můžete nechat okurky plazit po zemi, jejich vyvázání k opoře je rozhodně lepší variantou. Jednak ušetříte místo, ale také snížíte riziko vzniku plísní. Můžete také protrhávat listy, které stíní plodům v přístupu slunečního záření.

Zalévejte důsledně a správně

Okurky vyžadují stálou vlhkost, aby produkovaly rekordní sklizeň. Nedostatek vody může vést k hořkosti plodů a snížení výnosů. Proto zalévejte rostliny do hloubky a pravidelně. Okurka potřebuje asi 3–5 cm vody za týden. Nikdy okurky nezalévejte na list. Snažte se směrovat vodu jenom je kořenům, abyste eliminovali riziko houbových onemocnění. Pokud máte tu možnost, používejte kapkovou závlahu.

okurky stonky
Fotografie: Pixabay

Střídejte stanoviště

Abyste minimalizovali riziko škůdců a chorob, vyhněte se výsadbě okurek na stejném místě, kde byly v předchozích dvou letech pěstovány. Nedávejte je ani po jiných tykvovitých rostlinách, jako jsou tykve nebo melouny. I po jahodách zůstává půda příliš vyčerpaná a okurkám se v ní nebude dařit. Vhodnou předplodinou jsou naopak fazole, cibule, červená řepa, rajčata nebo hrách. Střídání plodin pomáhá přerušit cyklus chorob a udržuje půdu zdravou.

Kontrolujte škůdce

Mezi běžné škůdce okurek patří mšice, molice, svilušky a spousta jiného drobného hmyzu. Pravidelně proto kontrolujte své rostliny, zda nejeví známky napadení, a používejte přirozené metody hubení škůdců. Přilákejte slunéčka sedmitečná. Vyzkoušet můžete trik se žlutou stuhou. Tu přivažte k okurce. Žlutá barva přiláká slunéčka na rostlinu a ta si s mšicemi poté hravě poradí. Pokud nechcete aplikovat na rostliny chemii, můžete si vyrobit domácí bio postřiky. Ten na olejové bázi je ideální pro boj s mšicemi, které na okurkách hodují asi nejčastěji.

Dávejte pozor na nemoci

Pravidelně kontrolujte své rostliny okurek, zda nevykazují známky chorob, jako je padlí, plíseň a bakteriální vadnutí. Napadené listy odstraňujte. Můžete používat preventivní postřiky, ale někdy je to zbytečná chemie navíc. V případě, že už je okurka napadena, použijte vhodný postřik, abyste ji zachránili. Jestliže není deštivý rok a hlídáte si, aby listy nebyly mokré, pak se většinou plíseň na okurkách neobjeví.

Tipy pro rekordní sklizeň

Okurky sbírejte průběžné, jakmile jsou zralé, podpoříte tak další plození, a tím i větší sklizeň. První tři květy, které se na rostlině objeví, odstraňte, rostlinu tím také podpoříte ve větším plození. Snažte se také přilákat dostatek opylovačů, nebo opylujte květy okurek ručně. Pěstování okurek může být zpočátku trochu věda, ale uvidíte, že jak nabydete zkušenosti, začne se vám i s touto náročnější plodinou dobře dařit a obrovská sklizeň vás nemine.

Zdroj: Growveg, Savvygardening, Agrifarming

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*