Tvrdé důsledky pandemie koronaviru nás teprve čekají, varují odborníci Oxfamu

Fotografie: Freepik

Krize, kterou způsobila pandemie Covid-19 prohlubuje globální nerovnost, přičemž nejbohatší nadále rychle hromadí své bohatství, zatímco středním a nižším vrstvám bude pravděpodobně trvat celé roky, než se z této krize zotaví, jak uvedla charitativní organizace proti chudobě Oxfam.

Ve zprávě o šíření nerovnosti varovala tato organizace, že od začátku sběru dat nyní roste nerovnost prakticky ve všech zemích světa současně.

„Tisíc nejbohatších lidí na světě se vzpamatovalo z pandemie Covid-19 za pouhých devět měsíců a méně, ale zotavení nejchudších lidí na světě může trvat déle než deset let,“ uvádí ve zprávě Oxfam. Oxfam rovněž zdůraznil skutečnost, že dopad viru je nerovnoměrný.

V některých zemích umírá více etnických menšin a v hospodářských odvětvích mezi nejvíce zasaženou skupinu patří ženy. Lidí, kteří přišli vinou pandemie o své příjmy, je obrovské množství a následky budou trpět po mnoho let. Jak se změní bankovní trh, je jen otázkou času.

Fotografie: Getty Images

Řešení problému

Zveřejnění zprávy se shoduje s plánovaným spuštěním virtuálního Světového ekonomického fóra v Davosu. Po celý týden se světoví lídři budou snažit objevovat inovativní a odvážná řešení, jak zastavit pandemii a dosáhnout stabilního oživení v příštích letech. Oxfam ve svém prohlášení uvedl, že spravedlivější ekonomika je klíčem k rychlému hospodářskému oživení po Covid-19.

Zpráva odhaduje, že dočasná daň z přebytku od globálních společností za rok 2020 by se tím zvýšila na 104 miliard dolarů. Takové částky by stačily na výplatu dávek v nezaměstnanosti všem pracovníkům poskytnutí finanční podpory všem dětem a starším lidem v zemích s nízkými a středními příjmy. Extrémní nerovnost není nevyhnutelná, ale to jen politická volba. To, jak se k tomu postaví vlády jednotlivých zemí, je jen a pouze na nich.

Fotografie: Pixabay

Klíčem je politická zodpovědnost

Řešení nerovnosti musí být jádrem ekonomické záchrany a obnovy. Investice do veřejných služeb financovaných z daňového systému, kde nejbohatší jednotlivci a korporace platí spravedlivý podíl daní, budou pravděpodobně nejlepším způsobem, jak se vrátit zpět do normálu a pomoci ekonomicky slabším jedincům, kteří finančně trpí v souvislosti s nákazou a pandemií Covid-19. Do jaké míry se ekonomická situace ve světě ještě zhorší, zatím není zcela jasné.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]