Rady a tipy na to, jak zvládnout pandemii a nezbláznit se

Jeden situaci zvládá dobře, druhý je lehce vystrašený, další to vše bere na lehkou váhu, jiný dramatizuje. Situaci kolem koronaviru každý prožívá pro svém, protože každý jsme prostě jiný. Existují činnosti, které bychom měli dělat úplně všichni.

To je umývat si pravidelně ruce mýdlem a teplou vodou, distancovanost – držet se dál od lidí a zbytečně se nehloučkovat, určitě je vhodné udržet si pozitivní mysl a nepodléhat přílišnému strachu. Co vám ještě může značně pomoci je zdravé stravování a dostatečný příjem vitamínů, minerálů a vlákniny. Na toto téma by se dalo dlouze diskutovat, každý cca ví, co znamená zdravě jíst. Dodržovat pitný režim, dostatečně spát.

Jmenované činnosti přispívají k posílení imunity a hodit se vám to bude i v době, až pandemie ustoupí. Doporučováno je dále pravidelně pobývat na čerstvém vzduchu (na sluníčku) z důvodu tvorby vitamínu D. Stačí i terasa, balkón, pokud nemáte zahrádku a možnost vyrazit do přírody, kde nepotkáte živáčka. A aby vás z této izolace nepřepadly depky, volejte pravidelně rodině a přátelům. Co dalšího můžete pro sebe a své zdraví udělat?

Jarní úklid

Pusťte se do jarního úklidu. Jestliže bydlíte v bytě, pak se úklid bude týkat pouze vašeho bytu. V případě, že máte zahrádku, můžete začít jarní práce na zahradě.

Pravidelně cvičte

Cvičení je zdravé jak pro fyzické tělo, tak duševní stránku. Navíc v době, kdy je mnoho lidí přišpendleno doma a omezí pohyb, dostaví se i první kila navíc. Tuto ztrátu pohybu nenahradíte jinak, než, že budete prostě cvičit. Skákat, tančit, zvedat PET láhve s vodou, pokud nemáte činky, cvičit s vlastní váhou. Na YouTube najdete spousty inspirací, případně si můžete stáhnout některou z aplikací.

Koníčky

Existuje mnoho činností, které lze dělat. Možná jste na ně doposud neměli čas, teď máte příležitost. Zkuste kreslení, tvoření dekorací, háčkujte, vyšívejte, skládejte puzzle, čtěte knížky, luštěte křížovky, zkuste něco ušít. Dělejte to, co vás láká a je vám blízké.

Pomáhejte ostatním

Můžete se zapojit do různých projektů, kde pomáhají druhým. Ať už je to šití roušek, venčení pejsků starým lidem, nákupy starším občanům, různé online projekty – můžete někoho doučovat zdarma, učit cizí jazyk, pomáhat řešit různé problémy a spoustu dalšího.

Fotografie: Pixabay