Plynatost nebo také nadýmání může potkat kohokoliv, v jakémkoliv věku. Jedná se o velice nepříjemný stav, během kterého máme břicho nadmuté. K plynatosti dochází v případě, že se v zažívacím traktu nahromadí větší množství plynu, mezi jehož složky lze zařadit dusík, kyslík, vodík, metan a oxid uhličitý. Potíže s plynatostí může způsobovat celá řada faktorů. Vliv na tento jev má zejména životní styl a také zdravotní stav dotyčného člověka. Jak tedy redukovat nadýmání, nebo se jej zcela zbavit?
Základní způsoby, jak předcházet plynatosti
Chcete docílit toho, aby vaše břicho nebylo nafouklé a cítili jste se lépe? Zaměřte se ve svém životě na tyto aspekty:
- Omezte nebo se zcela vyhněte konzumaci brukvovité zeleniny: mezi tyto druhy zeleniny patří zejména brokolice, zelí, růžičková kapusta a květák. Nevhodné jsou i luštěniny, jako fazole, čočka, nebo hrách. Zredukujte i pojídání pokrmů s vyšším obsahem cibule, která plynatost rovněž podporuje.
- Cvičte jógu: ta pomůže velice dobře k správnému fungování zažívacího ústrojí, rozpohybuje jej a podpoří střevní peristaltiku. Nadýmání by tedy mělo pozvolna mizet.
- Jezte pomaleji a jídlo dobře rozžvýkejte: hltání při konzumaci pokrmů způsobí nadměrnou kumulaci plynů v zažívacím traktu, proto je nasnadě jíst opravdu pomalu a každé sousto důkladně rozkousat. Pomůže to výrazně vašemu trávení.
- Nezapomeňte odpočívat: hektický způsob života správnému trávení také nenapomáhá, proto je vhodné zařadit do svého denního harmonogramu i adekvátní odpočinek a relaxaci po práci. Neméně důležitý je i dostatečný spánek.
Další metody, které pomohou vylepšit zažívání a potlačí nadýmání
V případě, že bojujete často s nadýmáním, může pomoci konzumace čerstvého zázvoru, který trávení zklidní a zároveň podpoří jeho optimální funkci. Někteří odborníci doporučují proti zvýšené plynatosti praktikovat čas od času i dvoudenní půst, kdy budete pouze pít tekutiny. Tato metoda však nemusí být vhodná pro každého. Vždy je nutné brát v potaz aktuální zdravotní stav. Výborně mohou pomoci i některé další přírodní prostředky, nejen zázvor. Efektivní je například kopr. Éterický olej z něj dokáže tlumit nadýmání a používá se hlavně u kojenců. Pakliže zařadíte do svého jídelníčku i čerstvý ananas, nebo papáju, vaše trávení se rovněž zlepší a plynatost bude minulostí.
Pomohou i speciální léčivé přípravky
Pokud máte obtíže s nadýmáním i přesto, že praktikujete výše zmíněné rady, je vhodné navštívit ošetřujícího lékaře, který vyloučí závažnější potíže spojené s tímto příznakem. Také je možné použít k tlumení plynatosti speciální léky volně prodejné v lékárně. Velmi známým lékem je například Espumisan, nebo Hylak. Pomohou však u bylinkové čaje, jako je ten fenyklový, šalvějový, heřmánkový, nebo mátový.
Fotografie: Pixabay, Freepik