Umělecké Česko drží minutu ticha. Zemřel herec a tanečník, jehož smrt oplakává zejména Národní divadlo

Fotografie: Václav Zouzalík / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Umělecký svět i fanoušci truchlí. V 77 letech odešel nečekaně náš nejlepší baletní mistr, choreograf i herec. Podlehl zákeřné rakovině.

Ve středu 15. května odešel do uměleckého nebe nejslavnější baletní mistr Vlastimil Harapes. Bylo mu 77 let. Ještě koncem dubna nic nenasvědčovalo tomu, že by trpěl vážnými zdravotním problémy. Jeho nečekaná smrt tak všechny zaskočila. Poslední rozloučení se bude dle informací na facebookových stránkách Národní divadla konat na tamní scéně 27. května.

Baletní mistr i herec v oblíbených filmech

Po absolvování pražské taneční konzervatoře dostal v roce 1966 Vlastimil Harapes stálé angažmá v baletním souboru Národního divadla. V roce 1971 se stal baletním sólistou a účinkoval tu ve více než 50 představeních. Od roku 1990 působil jako choreograf a ředitel baletního souboru Národního divadla. Rovněž se však věnoval i herectví.

Diváci si jej pamatují z filmů Starci na chmelu, Den pro mou lásku, Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Panna a netvor. Jak uvádí Extra, roku 1976 získal titul zasloužilý umělec, v roce 1980 ocenění Zasloužilý člen ND a v roce 1989 národní umělec. V roce 2011 rovněž obdržel Cenu Thálie za celoživotní mistrovství v oboru balet.

Do uměleckého nebe odešla ikonická česká tanečnice. Její přínos pro naši kulturu ocenila celá země

Ještě koncem dubna nevypadal, že má problémy

V letech 1986–1992 byl manželem zpěvačky Hany Zagorové. Jeho životním partnerem však byl básník Josef Topol, se kterým žil 44 let. „Dnes v poledne nás opustil po kruté a intenzivní nemoci v jedné z pražských nemocnic emeritní sólista baletu Národního divadla Vlastimil Harapes,“ potvrdil deníku Blesk tiskový mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk.

Ještě koncem dubna přitom nenasvědčovalo nic tomu, že by trpěl vážnými zdravotními problémy. O své nemoci dlouho nevěděl, a možná proto si zbytek života užíval naplno. Poté, co si lékařům stěžoval na silný kašel a celkovou slabost, bylo zjištěno, že trpí rakovinou plic. Jeho nečekaná smrt tak všechny velmi zaskočila a zarmoutila.

Poslední rozloučení s baletní legendou proběhne z provozních důvodů až 27. května v Národním divadle. Jeho brány se pro veřejnost otevřou už v 11:20, samotný obřad začne ve 12:00. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí oblíbené české herečky Simony Postlerové.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*