Umělecké nebe přijalo dalšího člena v podobě milovaného hudebníka, který zemřel ve věku 76 let

Fotografie: Jirka23 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

Velký smutek zavládl u fanoušků po celém světě. Člen legendární kapely odešel do uměleckého nebe ve věku 76 let.

O úmrtí Richarda Tandyho informoval jeho kolega a frontman kapely Electric Light Orchestra. Klávesista, který v kapele působil prakticky od jejího počátku až dosud, zemřel 1. května ve věku 76 let. Britská kapela se proslavila celosvětově svými hity ze 70. a 80. let. Několikrát dobyla žebříčky britských hitparád a početnou fanouškovskou základnu má i za hranicemi Velké Británie.

Zvrat v kariéře nastal po vstupu do ELO

„S velkým zármutkem sdílím zprávu o úmrtí mého dlouholetého spolupracovníka a drahého přítele Richarda Tandyho. Byl to pozoruhodný hudebník a přítel a já si budu pamatovat celý život na společné okamžiky. Posílám všechnu svou lásku Sheile a rodině Tandy. Jeff Lynne,“ napsal frontman kapely ve smutečním oznámení na síti X.

Richard Tandy se narodil 26. března 1948 v Birminghamu v Anglii a jeho hudební cesta začala v mladém věku. Zpočátku trénoval jako klasický pianista a své dovednosti zdokonaloval obětavostí a disciplínou. Jeho vášeň pro nový hudební směr však podnítil až vznik rock’n’rollu v 60. letech. Jeho kariéra nabrala významný obrat, když se dal dohromady s Jeffem Lynnem, tvůrčí silou Electric Light Orchestra.

Zemřela milovaná spisovatelka a redaktorka, která změnila směr kultury v Česku i na Slovensku

Prodali přes 50 milionů alb

Lynne oceňoval Tandyho technickou zdatnost a hudební cítění a v roce 1972 mu nabídl místo v kapele, kterou založil jen o dva roky dříve. Richard Tandy platil za všestranného hudebníka. Jak uvádí TN, v kapele původně začínal jako basák, až později jako klávesista. Dokázal plynule přecházet mezi různými klávesovými nástroji a přizpůsoboval svůj styl hry tak, aby vyhovoval jedinečným požadavkům každé skladby.

Kapela tak fanouškům dokázala přinést orchestrální aranžmá, ale rovněž i pulzující melodie řízené syntezátorem. Po celém světě prodala ELO během prvních 13 let své existence více než 50 milionů alb. V Británii se jejich písně ocitly několikrát na vrcholu hitparád a kapela má dodnes velkou fanouškovskou základnu po celém světě. Mezi jejich nejúspěšnější alba patří Face The Music, A New World Record, Discovery a dvojalbum Out of the Blue. Kapela se rozpadla v roce 1986.

Tandy byl pak jediným z bývalých členů kapely, jenž spolu s Lynnem stál u obnovy kapely v roce 2014, která s novými hudebníky koncertuje až dosud. Nyní se však budou muset bez tohoto všestranného hudebníka obejít. Richard Tandy zemřel 1. května ve věku 76 let. Na SvětěKreativity jsem rovněž informovali o náhlém úmrtí herce Briana McCardieho.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*