Unikátní domácí sirup ze smrkových výhonků léčí kašel a rýmu. Jeho příprava je opravdu snadná

Fotografie: Freepik

Smrkové výhonky jsou konečky větví, které mají světle zelenou barvu. Jsou plné blahodárných látek vysoce prospěšných pro naše zdraví.

Smrkové výhonky jsou skutečným pokladem. Jsou bohaté na vitamín C, takže posilují imunitní systém, čistí tělo a zároveň nám dodávají potřebnou energii a sílu. Mimo to mají příznivé účinky také na naše dýchací cesty, jsou ideálními pomocníky při léčbě rýmy, astmatu a kašle, ale zmírňují také bolesti v oblasti svalů a kloubů. Jsou ideální na přípravu domácího sirupu.

Fotografie: Pexels

Jak na jejich sběr

Smrkové výhonky je ideální sbírat v období od dubna do června, při sběru by měly být asi 5 cm dlouhé. Je dobré je sbírat za suchého počasí. Jelikož jsou smrkové výhonky měkké, můžeme si je klidně v syrovém stavu přidat do salátu. Pomohou nám nejen s nachlazením, ale podpoří také rychlejší zotavení z nemoci a dodají nám potřebnou energii.

Fotografie: Pexels

Sirup můžeme používat preventivně, a to v dávkování 1 lžička denně. To nás chrání před nachlazením. Pokud již sirup používáme jako součást léčby, doporučené množství jsou 3 lžičky pro zmírnění kašle a dalších příznaků nachlazení. Můžeme ho také použít jako dochucovadlo na palačinky nebo ovesné vločky.

Jak si připravit domácí sirup 

Na domácí sirup budeme potřebovat hrst výhonků, citron a cukr. Výhonky opatrně omyjeme pod studenou vodou a necháme oschnout. Do uzavíratelné nádoby si dáme asi 3 cm vysokou vrstvu výhonků, posypeme 1 cm vysokou vrstvou cukru a na to naskládáme plátky citronu. Takto pokračujeme v několika vrstvách, dokud není připravená nádoba plná. Poslední vrstvou, kterou do nádoby dáme, je vrstva cukru. 

Fotografie: Pexels

Pro lepší chuť a vůni sirupu můžeme do sklenice přidat také tyčinku skořice. Směs v nádobě jemně stlačíme a zajistíme vzduchotěsným víčkem a nebo ji krátce povaříme.

Nádobu s připravenou směsí následně umístíme na slunné místo, ideálně okenní parapet, a necháme bez povšimnutí po dobu 3 týdnů. Poté vzniklý sirup přecedíme přes tenkou látku a nalijeme do menších skleniček, ve kterých ho následně uskladníme do komory nebo lednice.

Zdroj: RuralSprout

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]