Unikátní optický klam na procvičení pozornosti. Jen malé procento lidí dokáže na obrázku najít ukrytá čísla

Fotografie: Pixabay

V životě se setkáte s mnoha optickými klamy nebo iluzemi. Některé jsou velice zajímavé a z některých se vám může dělat nevolno. Optické iluze člověka velice často fascinují.

Optický klam se dá nazývat i jako optická iluze. Jedná se o nesprávné vnímání reality. Může se stát, že se budete dívat na nějaký obrázek, ale váš mozek jej bude chápat úplně jinak. Dost často můžete tedy vidět věci, které na obrázku vůbec nejsou.

Jak funguje optická iluze

Lidský mozek nedokáže vždy pojmout správně přijaté informace. Některé obrazy mohou mozek oklamat a způsobit to, že věci nevidíme takové, jaké doopravdy ve skutečnosti jsou. Optická iluze je pro člověka vždy zajímavá.

Fotografie: Pixabay

Optický klam nutí člověka přemýšlet nad tím, co je na obrázku zobrazeno. Optické iluze rozkládají to, co lidský mozek zná. Pokuste se zhodnotit své pozorovací a analytické schopnosti a vyzkoušejte si následující test. Jaké čísla vidíte na tomto obrázku?

Lidské oko zachycuje paprsky z okolí a přeměňuje je na nervovou aktivitu, která se dostává do mozku. Lidská mysl si však občas s člověkem pohrává. Optické iluze reagují na přesné mechanismy. Také mění nebo zjednodušují lidské vnímání barev, tvarů, světelnosti nebo pohybů.

Procvičte mozek optickou hádankou

Pokuste se vyřešit hádanku a uhodněte, jaká čísla se nachází na obrázku níže. Za obrázkem se nachází celkem čtyři čísla. Dejte si rozluštění hádanky dostatek času. Pokud se vám podaří poznat, jaké čísla se na obrázku nachází, máte dobré pozorovací schopnosti a optimální ostrost zraku.

Fotografie: Canva

Jestliže stále nemůžete přijít na to, jaká čísla na obrázku jsou, zkuste změnit úhel pohledu. Oddalte se od obrazovky nebo se k ní přibližte, abyste čísla lépe viděli. Číslo, které byste měli vidět je 5691. Člověk, který přišel na správný výsledek, by si měl změřit čas, jak dlouho mu to trvalo.

Fotografie: Pixabay

Při času delším než 60 sekund si zkuste procvičit optické klamy na více obrázcích. Tím zlepšíte svůj kognitivní výkon. Pokud byste si chtěli optické klamy vyzkoušet a procvičit svůj zrak a mozek, naleznete spoustu obrázků na internetu. Také se setkáte s mnoha videi, na kterých vyzkoušíte vlastní pozorovací schopnosti.

Zdroj: VeryWellMind