V lednici objevil obrovské vejce a rozhodl se natočit jeho rozklepnutí. Video zaskočilo i chovatele

Fotografie: Mack Male / Creative Commons / Attribution 2.0

Když najdeme v lednici vejce, jako první nás napadne udělat si výbornou omeletu. Stejně uvažoval i tento muž, když ale vejce rozklepl, byl velmi překvapen.

Obrovské vejce neobsahovalo jedno, ale dvě vejce. Muž byl velmi překvapen, protože něco takového ještě nikdy neviděl. Nalezení „dvojitého“ vejce ve skořápce je velmi neobvyklé. Není to však nemožné. Může se to stát, pokud se vyskytne nějaká genetická abnormalita nebo pokud je slepice příliš stará. V druhém případě se u vajíčka s největší pravděpodobností objeví dva žloutky v důsledku metabolické poruchy. Takové vejce je velmi zajímavé na pohled, ale je bezpečné ke konzumaci. Je možné, že ruské hnízdící panenky, známé jako kaťuše nebo matrjošky, byly inspirovány právě dvojitým žloutkem?

Dvakrát větší vejce

Video, na kterém muž rozbíjí obří vejce a odhaluje v něm další plně zformované vejce, vám možná zamotá hlavu. Uživatel YouTube Elman511 rozbil nadměrně velké vejce, jež snesla jedna z jeho slepic, a zvolal: „To velké vejce má v sobě další normální vejce!“ Tento případ je velmi vzácný a je způsoben tím, že slepice je v procesu tvorby vajíčka ve vejcovodu a další oocyt – vajíčko neboli vaječná buňka, ze které se stane žloutek vejce – se uvolní příliš brzy.

Ve videu uživatel Elman511 rozbije vejce, které je dvakrát větší než normální vejce, a najde v něm vejce standardní velikosti se žloutkem a bílkem. Poté rozbije menší vejce, jež má uvnitř také žloutek a bílek.

Kontrakce proti peristaltice

Slepice uvolňuje vajíčko z levého vaječníku do vejcovodu každých 18 až 26 hodin, vysvětlil Back Yard Poultry Mag. Obvykle oocyt putuje vejcovodem dolů a přidává vrstvy vejce, dokud ho slepice nesloží skrz průduchy. Při kontrakci proti peristaltice se však druhý oocyt uvolní z vaječníku dříve, než první vajíčko dokončí svou cestu. Když se uvolní druhý oocyt, je první v části vejcovodu, kde se vytváří skořápka.

Fotografie: Pixabay

Předpokládá se, že šok nebo stres způsobí kontrakci, která donutí první vajíčko obrátit svou dráhu. To znamená, že první vajíčko se přidá k druhému vajíčku, jež pak putuje vejcovodem a je obaleno skořápkou, čímž se kolem prvního vajíčka vytvoří obří vajíčko. O tomto jevu se zmiňuje již v roce 1250 n. l. dominikánský mnich a polyhistor Albertus Magnus ve své knize De Animalibus.

Zdroj: Daily Mail