Do lesa se vydal hledat jelení trofeje. Místo nich našel keramické nádoby s mincemi z 16. století

Fotografie: Silar / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

U malé obce poblíž Bystřice nad Pernštejnem byl už loni nalezen vzácný poklad. Nálezce nyní dostane peněžitou odměnu.

Muž hledal v lese jelení trofeje, ale podařilo se mu objevit něco mnohem cennějšího. V zemi se ukrývaly tři keramické nádoby plné stříbrných mincí vážící dohromady přes 7 kilogramů. Objeveného pokladu se ujali archeologové, kteří mince nyní zkoumají. Šťastný nálezce dostane od Kraje Vysočina peněžitou odměnu. V této lokalitě se přitom nejedná o první podobný nález.

Mince byly ve třech keramických nádobách

Archeologický ústav AV ČR Brno zveřejnil na svých facebookových stránkách informaci o mimořádném nálezu stříbrných mincí pocházejících z 16. a 17. století. Ty už loni v létě nalezl u obce Dolní Čepí na Vysočině muž, jenž tu původně hledal jelení trofeje. Mince byly uloženy ve třech keramických nádobách. Ty obsahovaly celkem 699 kusů mincí, které byly vyraženy v mincovnách na různých místech Evropy, včetně Itálie, Anglie nebo Nizozemí.

„Kromě stříbrných pražských grošů, kterými se platilo ještě v první polovině 17. století, jsou bezesporu nejhodnotnější nálezy stříbrných tolarů ražených od 40. let 16. století,“ cituje TN vyjádření Davida Zimoly, archeologa Muzea Vysočiny. Za nalezené mince by se v tehdejší době dalo pořídit několik rozsáhlejších nemovitostí. Ani šťastného nálezce však odměna nemine. Kraj Vysočina mu za nález vyplatí peněžitou odměnu ve výši 111 tisíc korun.

Žena našla v lese podivně poskládané šišky. Hodlá je navštěvovat a fotografovat, dokud nezmizí

Už v roce 2016 tu byl učiněn podobný nález

Zajímavostí je, že se nejedná o první podobný nález v této lokalitě. V roce 2016 už byla u této obce nalezena jiná keramická nádoba, která obsahovala 284 stříbrných mincí. Archeologové však stále nepřišli na to, kdo mince v zemi uschoval. Původní hypotéza, že tu mince byly schovány před Švédy, kteří tu v roce 1625 dobývali nedaleký hrad Pernštejn, se nepotvrdila. Některé mince totiž byly raženy až po odchodu Švédů.

Jednou z možností stále zůstává, že si je zde ukryli loupežníci, kteří si je později nevyzvedli. Mohou to však být i peníze obchodníků, kteří si je tu na čas „uložili“. O tom, co přesně se v této lokalitě v 17. století mohlo dít, existuje bohužel jen velmi málo pramenů. Na SvětěKreativity jsme informovali o jiném mimořádném nálezu pokladu na Kutnohorsku. Ženě se při procházce podařilo najít 2 000 mincí pocházejících z 11. století.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*