Svět opustil ikonický český herec, který ztvárnil více než 200 rolí. Budou na něj vzpomínat generace

Fotografie: Juha Suoranta / Public domain

Jiří Dušek byl nejstarší československý herec a dabér. V únoru by oslavil 100 let. Svou kariéru spojil s Městským divadlem Brno, kde ztvárnil přes 200 rolí.

O úmrtí herce informoval jeho vnuk Jiří Duchoň. Dlouhou vzpomínku mu na svých stránkách věnovalo také Městské divadlo Brno, na jehož prknech strávil většinu profesního života. Jiří Dušek zemřel 20. listopadu v domově pro seniory. Bylo mu 99 let. Kromě divadla se věnoval také natáčení filmů a seriálů, dabování, pedagogické činnosti a skládání hudby.

Byl nuceně nasazen a své jméno si změnil hned dvakrát

Ještě před pár dny zdravil z plátna návštěvníky kinokavárny v Brně – Černých Polích, kteří se přišli podívat na film Sedm statečných s původním dabingem z roku 1968. Ten tehdy vznikl v Brně a Jiří Dušek propůjčil svůj hlas Harrymu Luckovi (Brad Dexter), jednomu ze sedmi statečných. Jeho zdravotní stav už Duškovi nedovolil zúčastnit se promítání fyzicky, ale divákům namluvil alespoň krátký videopozdrav.

Jiří Dušek se narodil 14. února 1924 v obci Cholina na Hané do rodiny pravoslavného kněze Jaroslava Deutsche. Za války byl nuceně nasazen a jeho otec byl odvlečen do koncentračního tábora Buchenwald za kontakty s chrámem sv. Cyrila a Metoděje, v jehož kryptě zahynuli parašutisté po atentátu na Reinharda Heydricha. Rodina si po válce změnila příjmení na Čechovi. Jiří Čech se však nedlouho na to, po přestěhování do Brna v roce 1945, rozhodl přijmout svobodné příjmení své matky, Dušek.

Věnoval se i pedagogické činnosti a byl mistrem dabingu

Kromě jedné divadelní sezóny strávil celou svou kariéru pod křídly Divadla bratří Mrštíků, pozdějšího Městského divadla Brno. To ve vzpomínce na něj uvedlo: „Jiří Dušek, noblesní muž s charakteristickým hlubším hlasem, skvělý herec, recitátor a dabér, patřil k legendám brněnské herecké, rozhlasové, televizní i hudební tvorby.“ Jen v tomto divadle ztvárnil na 200 rolí.

Věnoval se však také natáčení filmů a seriálů pro Československou televizi. Z databáze ČSFD připomeňme seriál Legenda o živých mrtvých (1971), kde ztvárnil dobromyslného důstojníka německého wehrmachtu Lenze. Z pozdější tvorby je to pak Via Lucis (1992), triptych, ve kterém ztvárnil hlavní roli Jana Amose Komenského. Jiří Dušek také vyučoval na brněnské JAMU a byl to vynikající dabér.

V pouhých 35 letech zemřel oblíbený zpěvák, kterému přezdívali král popu posledních 10 let

V roce 2002 získal Křišťálovou růži za recitátorskou činnost a roku 2009 obdržel Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu. V krátké době se tak jedná o další českou hereckou osobnost, která nás opustila. Na SvětěKreativity jsme informovali i o úmrtí herce Milana Duchka, kterého diváci znají z oblíbeného Vrchní, prchni!

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]