Šok přišel v podobě nečekaného úmrtí českého vědce, který za svou kariéru posbíral řadu úspěchů. Na vědecký talent vzpomínají kolegové z univerzity.
Českou vědu zasáhla zpráva o úmrtí talentovaného vědce Vojtěcha Adama. Zemřel po krátké nemoci ve věku 42 let. Na Mendelově univerzitě v Brně vedl Ústav chemie a biochemie. V minulosti tu rovněž několik let působil jako prorektor. Věnoval se aplikaci moderních bioanalytických metod a výzkumu rakoviny. Za svou práci si vysloužil i četná ocenění.
Několik let působil jako prorektor pro tvůrčí činnost
„S hlubokým zármutkem přijal rektor univerzity smutnou zprávu o skonu emeritního prorektora a významného vědce prof. RNDr. Vojtěcha Adama, Ph.D., který včera podlehl krátké těžké nemoci. V osobě profesora Adama ztrácí univerzita jeden z nejvýznamnějších vědeckých talentů poslední doby. Jeho přínos pro univerzitu v podobě vědeckých aktivit, energie a pracovitosti je těžko kvantifikovatelný,“ stojí ve smutečním oznámení na stránkách MENDELU.
Vojtěch Adam se narodil 2. května 1982 v Brně. Magisterské a postgraduální studium absolvoval na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity. Poté přesídlil na Mendelovu univerzitu. Roku 2015 tu byl jmenován profesorem v oboru Zemědělská chemie. V letech 2014–2022 byl rovněž ve vedení univerzity jako prorektor pro tvůrčí činnost.
Náhle zemřel oblíbený herec známý ze seriálu, jehož popularita postupně vystoupala na samotný vrchol
Odešla výrazná osobnost plná nápadů
Věnoval se především aplikaci moderních bioanalytických metod a pokročilých materiálů pro biochemické a biologické účely. Podílel se na výzkumu rakoviny. Za svou práci byl i oceňován. V roce 2008 to byla například Cena Ligy proti rakovině za jeho publikace v oblasti klinické onkologie. Rovněž byl držitelem evropského ERC grantu na téma Porozumění metabolomu nádoru.
„Úmrtí profesora Adama je především šok, obrovská lidská tragédie a ztráta, která musí zasáhnout každého, kdo ho znal. Nečekaně odešla výrazná osobnost plná nápadů, vizionář a inovátor, extrémně pracovitý a výkonný člověk budící emoce. Člověk s nezaměnitelným úsměvem a silným hlasem v každé situaci,“ cituje TN děkana Agronomické fakulty Leoše Pavlatu.
„Se sobě vlastním elánem a energií inicioval i přípravu evropského projektu Cenagrivet spojujícího mezinárodní tým pro řešení problematiky živočišné výroby a jejího dopadu na hospodaření v krajině,“ uvedl také rektor univerzity Jan Mareš. Výrazný vědecký talent bude české vědě nesmírně chybět. Na SvětěKreativity jsme rovněž informovali o úmrtí baletního mistra Vlastimila Harapese.
Napište komentář