Každá hospodyňka touží po voňavém a čistém prádle, které po praní vyndává z bubnu. Díky moderním pračkám je tohle přání dnes snadno splnitelné. Avšak potřeba je myslet i na vhodný prací prostředek a případě i aviváž. Existuje ale mnoho jiných metod, díky kterým bude například prádlo krásné zářivé a skvěle vyprané. Použít můžete například vinný ocet. Ten je v tomto ohledu učiněný zázrak. Má schopnost oživit barvy u oblečení.
Jak používat vinný ocet na praní?
Vinný ocet můžete použít vícero způsoby. Jednou z možností je aplikovat jej (1 hrnek) přímo na prádlo ještě před praním. Další varianta je taková, že malé množství vinného octa nalijete do zásuvky na aviváž. Oproti té je vinný ocet ekologičtějším řešením. Nezatíží totiž jak oblečení, tak i životní prostředí. K tomu všemu pomůže odstranit veškeré uplívající zápachy na prádle.
V případě, že na některých kusech oblečení máte neodstranitelné skvrny, vinný ocet také velice dobře pomůže. Stačí znečištěné prádlo umístit do lavoru s horkou vodou, přilít šálek vinného octa, nechat působit přes noc a pak jen vyprat obvyklým způsobem. Možností je rovněž nalít ocet přímo na skvrny.
Jaké další použití má vinný ocet?
Na některých druzích oblečení se mají tendence přichytávat vlasy, nebo zvířecí chlupy, které je obtížné vyprat. Když během pracího cyklu přidáte do praní trochu vinného octa, máte v tomto ohledu po starostech.
Po vysušení oděvu nebude po vlasech ani chlupech ani památky. Vinný ocet dokáže předejít i statické elektřině, ke které dochází v průběhu sušení v sušičce. To vyřešíte tak, že před praním na půl hodiny namočíte prádlo do roztoku z vody a hrnku octa.
Všestranné užití vinného octa
Protože je vinný ocet účinný při odstraňování mikroorganismů a plísní, použít jej můžete například i na omývání umyvadla, vany, k dezinfekci sprchového závěsu, k odstranění mastnoty, k eliminaci nepříjemného zápachu linoucího se z odpadu. Rovněž je zdravý i při použití do různých druhů zeleninových salátů. Podpoří skvěle trávicí procesy a také bude pomocníkem v případě bolestí hlavy, či krku. Když si budete vinný ocet pořizovat, je vhodné preferovat produkty bio, které jsou kvalitnější.
Vinný ocet si však můžete vyrobit i v domácím prostředí. K jeho výrobě potřebujete červené, či bílé víno bez obsahu oxidu siřičitého. To necháte fermentovat přikryté gázou až měsíc a půl, pak přes plátno scedíte do lahví a uchováváte v chladu a temnu.
Fotografie: Freepik