Efektivní způsoby na odstranění vteřinového lepidla z různých povrchů

Sekundové lepidlo (kyanoakrylátové lepidlo) je skvělý pomocník v domácnosti v případě, že potřebujeme něco opravit, rychle slepit. Jako jedno z mála lepidel usýchá ihned a rychle vytvrdne. Často jej využívají i kutilové při výrobě DIY projektů.

Ačkoli se jedná o bezvadného pomocníka, přináší i své úskalí. Velmi těžko se odstraňuje k pokožky, textilu, nábytku, oblečení. Existuje mnoho tipů, jak sekundové lepidlo odstranit. Někdy to možná funguje, jindy ne. Ono také záleží na výrobci, značce lepidla. Stačí drobná změna složení a to, co funguje na jedno lepidlo, nemusí fungovat u druhého. Neodborné a nešetrné odstraňování lepidla může znamenat velký problém. Například může dojít k poleptání/podráždění pokožky, poškození oděvu či nábytku. Při práci s lepidlem se tedy vyplatí obezřetnost.

Lepidlo na rukou – pokud předem víte, že budete pracovat se sekundovým lepidlem, pořiďte si pro jistotu odstraňovač sekundového lepidla. V případě, že vám ulpí na kůži, použijte právě tento profesionální odstraňovač a použijte ještě i proud teplé vody.

Jestliže odstraňovač mít nebudete, zkuste jemně třít místo kuchyňskou solí a smyjte vodou. Pomoci by údajně měla i jedlá soda nebo kokosový olej.

Lepidlo na nábytku – opět buď použijte speciální odstraňovač a nanášejte ho velmi opatrně nebo můžete zkusit líh, benzín či saponát, také mýdlovou vodu. V případě nábytku buďte velmi opatrní, škody by mohly být trvalé. Také můžete zkusit lepidlo odstranit mechanicky, ale jemně, šetrně.

Fotografie: Freepik

Lepidlo na textilu – i zde platí, že je dobré mít pro všechny jistoty doma odstraňovač sekundového lepidla. Rozhodně nezkoušejte lepidlo násilím oddělit, mohla by v textilu zůstat díra. Podle typu textilu opět zkuste použít sůl, která lepidlo naleptá (trvá to hodně dlouho) nebo jedlou sodu a místo třít, benzín či mýdlovou vodu a místo drhnout, ale ne tak, abyste vydřeli do látky díru.

Lepidlo na plastu – naneste pomocí hadříku odstraňovač a krouživými pohyby čistěte. Pokud jste se ještě nepoučili, že je dobré mít společně se sekundovým lepidlem odstraňovač, zkuste některý čisticí prostředek, který doma máte nebo na lepidlo opět nasypte sůl a jemně postříkejte vodou, nechte působit a jedlou sodou pak ještě drhněte.

Někdy mohou babské rady typu sůl, jedlá soda, saponát, benzín, líh pomoci, ale jindy lepidlo ne a ne dolů z určitého předmětu/nábytku. Pokud je lepidlo na předmětu, je to ještě pořád menší zlo, než když ulpí na pokožce. Skutečně apelujeme na pořízení odstraňovače a velmi opatrnou práci s tímto lepidlem.

Úvodní Fotografie: Pixabay