Vybíráme tiskárnu domů i do firmy

Před nákupem nové tiskárny je důležité se nejdřív zeptat, kde a k čemu konkrétně ji potřebujeme. Nabídka tiskáren je široká – od nejzákladnějších jednoúčelových přístrojů přes multifunkční zařízení se skenerem, kopírkou nebo faxem po kancelářské tiskárny pro vysoké pracovní nasazení. Je lepší sáhnout po tiskárně inkoustové, nebo laserové?

Vhodný přístroj na doma

Pokud máme doma počítač a něco na něm děláme, pak většinou potřebujeme občas něco vytisknout, oskenovat či okopírovat. V rodině s většími dětmi se bez tiskárny neobejdeme. Řešením je multifunkční zařízení, které není tak drahé a zvládne všechny úkony. Tisk fotografií není ale profesionální a ani skeny nejsou tak kvalitní. Větší tisk se na takovém přístroji nevyplatí. Tato multifunkční zařízení se hodí pro občasné použití, do kanceláře moc vhodná nejsou.

V současnosti jsou pro domácí použití nejpopulárnější inkoustové tiskárny. Tisknou barevně, ale lze nastavit také černobílý tisk pro snížení tiskových nákladů. Některé modely ale odmítají tisknout, jakmile jim dojde některá z barevných náplní, i když chceme tisknout pouze v odstínech šedi. Takové přístroje nutí uživatele k nákupu barevných náplní, i když je nepotřebují.

Tiskárny do kanceláře

Při pořizování tiskárny do kanceláře je dobré se zamyslet nad tím, jak budete tiskárnu využívat, a potom teprve vybírejte takovou, která bude tisknout v potřebné kvalitě a za rozumné náklady. Velkoformátové kancelářské tiskárny tisknou i na papír velikosti A3.

Laserové tiskárny

Kvalitní tisk mnohastránkových dokumentů černobílého textu umí laserová tiskárna nejlíp. Většina laserových tiskáren totiž tiskne černobíle, výhodou jsou nižší náklady na tisk. Toner má delší životnost, na rozdíl od inkoustu postupem času nevysychá. Dnes jsou i barevné laserové tiskárny, jejich pořizovací cena je vyšší. Nehodí se k tisku fotografií.

Inkoustové tiskárny

Inkoustové tiskárny mají výhodu černobílého i barevného tisku, jsou vhodné pro tisk běžných i náročnějších výstupů. Specializované inkoustové tiskárny (fototiskárny) jsou určené primárně pro tisk fotek. Některé inkoustové tiskárny mají oddělené inkoustové zásobníky pro snížení tiskových nákladů.

Náplně do tiskáren

Náklady na tisk ovlivňují náplně a tonery. Do mnoha tiskáren je možné sehnat alternativní, levnější náplně od jiných dodavatelů. Některé náplně lze také renovovat či znovu naplnit barvou, což je další cesta ke snížení nákladů na tisk.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]