Podzimní čas znamená nejen pestrobarevné listí, ale také přípravu na uctění památky zesnulých. Ne každý jí samozřejmě věnuje výraznější pozornost.
Výběr správné hřbitovní svíčky je však nejen osobním gestem, ale i praktickou volbou. Ideální je taková, která vydrží co nejdéle a odolá i rozmarům počasí. Jak už to tak v těchto situacích bývá, existuje hned několik triků, jak prodloužit dobu hoření. Pravda, určitě bude hrát roli barva, případně zajímavější tvar. Stojí ovšem za to zapátrat na naprosto základní úrovni. V obchodě nebo na internetu se pak podle informací řiďte hned několika zásadami. Jakými?
Hmotnost, knot a bubliny
Každá svíčka se skládá z trojice základních složek. Knotu, hořlavé složky a obalu. Ty určené pro venkovní použití mají ještě krytku proti větru. Čím je obsah vosku nebo gelu větší, a svíčka tedy těžší, tím vydrží déle hořet. Jak upozorňuje Webniusy, je to jednoduchá matematika. Rovnoměrné hoření zase zajistí surovina bez vzduchových bublinek. Zlatou střední cestou pro pohodlné hoření je pak knot ne větší než 1 cm. S takovou volbou prakticky nemůžete šlápnout vedle.
Kromě toho se dá použít několik zajímavých triků, jak úvodní stav ještě vylepšit. Když vosk vložíte na chvíli do mrazáku, trochu zhoustne. Při zapálení bude pak hořet pomaleji, vydrží tak ještě delší dobu. Vedle knotu můžete nasypat trochu kuchyňské soli. Ta zajistí rovnoměrné hoření. Pro ochranu celku zabalte vložku do kousku alobalu. Nechte odkrytý jen vršek, což pomůže udržet plamen stabilní a chráněný před větrem. Krytku už mají, vše navíc se ale hodí.
Muž celý život zasvětil pomoci sirotkům. Zastal se těch, kteří se nemohli bránit a sám za to zaplatil cenu nejvyšší
Svátek všech svatých
O efektech svíčky už jsem se na SvětěKreativity několikrát zmínili, toto je však zcela symbolická záležitost. Dušičky neboli Svátek všech svatých je slaven napříč křesťanstvím a připadá na 2. listopadu. Předvečerem je dle SkandinávskéhoDomu Halloween připadající na 31. října. Obrovskou popularitu si získal hlavně v USA, u nás už se však také několik posledních let dostal solidně „do kurzu“. Datem oslav může být i 1. listopad, záleží na církvi.
Jde o pohyblivý svátek, například Finsko a Švédsko ho mají o sobotě mezi 31. říjnem a 6. listopadem. „Dušičky mám ráda, ale to blbnutí předtím mi trochu vadí,“ říká naše čtenářka Milena Š. z Nymburka. Je pravdou, že hlavně starší generace na vesnicích chce tento svátek prožít v klidu a bez zbytečných ozdob. Oslavám Halloweenu pak dominují mladí lidé v barech a restauracích. Pohanské skupiny se neomezují na jeden den, mrtvé si připomínají prakticky po celý podzim.
Napište komentář