Citron je potravina bohatá na vitamíny a živiny. Lze ho použít do mnoha receptů, a to nejen do těch na jídlo, ale také na krásu. Má zkrátka obrovské využití.
Citrony, které kupujeme v obchodech, jsou bohužel často plné chemikálií. Ty jim pochopitelně berou některé jejich výhody, a ohrožují tak naše zdraví. Není však nic jednoduššího, než si vypěstovat doma svůj vlastní citroník. Nejenže vaši domácnost ozdobí a provoní vám ji, ale také budete mít skvělé plody, které budou čistě přírodní a chuťově výrazně lepší než ty, které kupujete v obchodech.
Proč si pořídit citroník
Citron je jednou z nejčastějších složek využívaných v medicíně a kosmetice. Je bohatý na antioxidanty a má protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. Z citronu si pochopitelně můžete ledacos vyrobit také sami doma. Když však použijete kupovaný citron, mohou v něm být pesticidy a chemikálie, které našemu tělu akorát škodí.
Lepší je tedy koupit vlastní citroník a pěstovat si citrony doma. Stačí malou rostlinku zasadit do květináče, kde smícháte zeminu s kompostem a pískem.
Před přesazením je vhodné oříznout kořeny citroníku a ty potom zatlačit do květináče. Pak je nutné je důkladně zasypat zeminou a na závěr samozřejmě zalít. Pokud nechcete citroník kupovat, můžete si ho vypěstovat také ze semínek citronu.
V takovém případě smíchejte zeminu s kompostem a pískem a navlhčete ji vodou. Pak si připravte květináč s drenážními otvory a naplňte ho zeminou. Vezměte semínka z citronu a namočte je přes noc do vody. Pak je zasaďte.
Bude trvat, než vyroste
Semínko samozřejmě nevyroste hned. Je třeba květináč zakrýt celofánem a ten propíchat párátkem, aby měla rostlina vzduch. Květináč dejte na slunné místo a pravidelně semínka zalévejte. První klíčky by se měly objevit do čtrnácti dnů. Poté odstraňte celofán.
Pochopitelně je důležité se o citroník starat i nadále. V létě je potřeba ho zalévat jednou za dva dny. V zimě stačí jednou, maximálně dvakrát v týdnu. Vždy zalévejte až v okamžiku, kdy bude půda opravdu suchá.
Citroník je nutné také přihnojovat hnojivy určenými na citrusové plody. Ke konci zimy je třeba rostlinu prořezat a zbavit ji mrtvého dřeva a nepotřebných větví.
Citronovník má rád teplo a nesnáší nízké teploty. Proto je důležité ho v zimě chránit před chladem. Citronovník je potřeba také přesazovat. Bohatě postačí, pokud to uděláte každé dva nebo tři roky. Ideální období pro přesazovaní je jaro.
Zdroj: GardeningKnowHow