Stačí malý květináč a znalost tohoto osvědčeného postupu, abyste mohli podomácku pěstovat hromady hub

Fotografie: George Chernilevsky / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Představte si, že přijdete na zahradu a posbíráte si tu své oblíbené houby na omáčku. S trochou trpělivosti si zvládnete vypěstovat ty vlastní.

Někoho baví chodit po lese a houby sbírat. Pokud jste však milovníci houbových pokrmů a líbí se vám představa, že si na zahradu vyběhnete pro pár hub do polévky nebo omáčky, pak se vám bude hodit tento postup, jak si založit na vlastní houbovou sklizeň. Pokud jste houbám schopni zajistit podobné podmínky, jako mají v přirozeném prostředí, pak vás bohatá úroda nemine.

Houby přinesené z lesa vypěstujete na zahradě

V obchodech se dnes dá zakoupit mycelium, tedy směs výtrusů hub různých druhů. Houby na zahradě si však můžete vypěstovat i z těch, které si přinesete sami z lesa. Ujistěte se však, že se jedná o jedlé a chutné houby. Můžete si namíchat směs vašich oblíbených druhů nebo zvolit jen jeden oblíbený. Na zahradě se nejlépe bude dařit žampionům, ale i hříbky vám při dobrých podmínkách vyrostou.

Příprava výtrusového nálevu

Vezměte dvě vybrané starší houby, které jste si přinesli z lesa. Nečistěte je, ale umelte je v mlýnku na maso nebo rozkrájejte na malinké kousky. Houby dejte do kyblíku, zalijte je 4 litry dešťové vody a rozdrobte k nim 50 g čerstvého droždí. Vše důkladně promíchejte a nádobu překryjte bavlněnou látkou. Na tmavém místě nechte kyblík stát 14 dní.

Poté směs sceďte a starou vodu vylijte. Nahraďte ji 10 litry čerstvé vody, důkladně promíchejte a tuto vodu nalijete na místo, kde chcete, aby vám houby vyrostly. Výhodou je, že houby při dobrých podmínkách rostou velmi rychle a nejpozději do dvou týdnů budete vědět, zda jste byli úspěšní a houby se na vašem pozemku uchytily.

Při sběru hub v roce 2023 musíte postupovat jedině takto: Češi mají ve zvyku tuto fatální chybu

hřib u domu
Fotografie. Freepik

Vhodné místo a podmínky

Většina hub roste spíše v polostínu a miluje vlhko. Některým se daří v listnatých lesích, jiným v jehličnatých. Podle toho byste se měli řídit při přípravě místa. Houby je dobré pěstovat pod stromem, kam nesvítí příliš slunce a přihrnout na ně trochu listí nebo jehličí. Místo výsevu udržujte vlhké, protože vlhkost je to, co výtrusy probudí k životu a začnou růst.

Pokud se danému druhu na vaší zahradě zalíbí, můžete opakovanou výrobou vody s výtrusy dosáhnout přísunu čerstvých hub po celou sezónu. Pokud nemáte zahradu nebo vhodné podmínky pro pěstování hub, pořád ještě existuje možnost, zakoupit si sadbu žampionů nebo jiných hub, které vám porostou z předpřipraveného substrátu přímo doma.

Zdroj: Megasvet

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*