Pokud jste si nikdy nezkusili vyrobit domácí máslo, rozhodně se do toho pusťte. Budete překvapeni jeho vynikající chutí. Tady je jednoduchý návod.
V posledních týdnech většinu spotřebitelů překvapily vysoké ceny másla. Jedná se o produkt, který běžně kupuje řada domácností a mnoho lidí si chleba bez másla ani neumí představit. Máslo si však můžete velmi jednoduše vyrobit i doma. Kdo to jednou zkusil, jen těžko se mu vrací ke kupovaným produktům. Jak uvádí web iReceptář, domácí máslo nad tím z obchodu chuťově naprosto vítězí. Navíc si je můžete dochutit podle svých preferencí a vyrábět si třeba domácí máslo s bylinkami.
Potřebujete jen tučnou smetanu
Na výrobu domácího másla vám stačí jediná ingredience, a tou je smetana ke šlehání. Hledejte smetanu s tučností alespoň 31–33 %. Jak radí KuchařkaProDceru, vyplatí se koupit smetanu, která nebyla stabilizována (ideálně by nemělo být na obale slůvko stabilizováno). Z ní totiž vyšleháte máslo o dost rychleji. Použít však můžete jakoukoliv vysokotučnou smetanu.
Litr smetany nalijte do vhodné nádoby a začněte ji šlehat. Po nějaké době se začne tvořit šlehačka. Pokračujte ve šlehání do fáze, kdy se šlehačka začne měnit v krém máslové konzistence a začnou se v něm tvořit tužší nažloutlé hrudky. V tuto chvíli přepněte šlehač na nižší výkon a dále šlehejte. Ve chvíli, kdy se oddělí tekuté podmáslí od pevné složky, je hotovo. Nyní sceďte podmáslí a hrudku másla proplachujte a hněťte, dokud z ní nepoteče zcela čistá voda.
Moje babička si vždy schovávala zbytky z kuřecího vývaru. Dělala z nich tuto naši nejoblíbenější pomazánku
Domácí chutná mnohem lépe než to z obchodu
Máslo pak umístěte do vhodné menší nádoby a dejte do lednice. Podmáslí nevylévejte. Je zdravé. Můžete ho vypít jen tak nebo z něj připravit dětem kakao. Celý proces by vám neměl zabrat déle než 15 minut. Z litru smetany byste měli získat přibližně 600 ml podmáslí a 350 g másla. Pokud se vám podaří nakoupit šlehačku v akci, můžete na výrobě domácího másla i ušetřit.
Hlavním důvodem, proč si však vyrábět domácí máslo, je jeho chuť, která se s těmi kupovanými nedá srovnat. V obchodě je totiž čím dál těžší narazit na skutečně čerstvé máslo. Většina prodávaných másel už prošla procesem mražení a o svoji čerstvou chuť tak přišla. Další výhodou je, že si máslo můžete dochutit oblíbenými bylinkami. Na takovém másle už i výrazně ušetříte oproti kupovanému. Na SvětěKreativity jsme rovněž psali postup na výrobu domácího sýru.
Napište komentář