Vyrobte si vlastní WC „bomby“, které okamžitě zneškodní nepříjemný zápach linoucí se z toalety. Vydrží až 14 dní bez výměny

Fotografie: Depositphotos

Čištění toalety není příliš velká zábava, ale často nám s tím pomáhají různé chemické WC bloky a závěsy, které jsou ale také čím dál dražší. Ušetřete výrobou vlastního WC bloku.

Domácí WC tablety budou vaším skvělým pomocníkem při každém úklidu toalety. Po vhození do vody začne kyselina citronová reagovat se sodou a dochází k pěnění. Soda a kyselina citronová zabijí bakterie. Stejný účinek mají i esenciální oleje, které navíc krásně provoní místnost. Výroba vám zabere jen chvíli, je levná a snadná.

Výroba WC „bomby“

Používání WC bloků a závěsů pod okrajem záchodové mísy může mít poměrně zásadní vliv na svěžest i čistotu toalety. Při každém spláchnutí se totiž z bloku uvolňují účinné čisticí a vonné látky, které navíc chrání toaletu před usazováním vodního kamene a bakteriemi. Toaleta se tak čistí prakticky sama. A když si vyrobíte svou vlastní WC čisticí tabletu, můžete si navíc vybrat vůni, jež vám bude nejlépe sedět.

Fotografie: Depositphotos

Vyrobit si vlastní WC tablety není žádná věda. Stačí vám jenom starší závěsný držák a pár dalších ingrediencí. Je to jednoduché, ekonomické i ekologické a výsledek je prostě úžasný. Připravte si následující ingredience, které budete pro výrobu potřebovat:

  • jedlá soda – 150 g,
  • peroxid vodíku 3% – 1 polévková lžíce,
  • citronová šťáva – 60 mililitrů,
  • ocet – půl sklenice,
  • 20 kapek aromatického oleje dle vašeho výběru.

Vezměte si misku, nejlépe skleněnou, ve které si nejprve smícháte jedlou sodu s citronovou šťávou. Ve druhé misce pak smícháte peroxid vodíků s octem. Pořádně promíchejte a celou směs přidejte do misky se sodou. Nakonec nakapejte do vzniklé směsi 20 kapek aromatického oleje. Skvěle se hodí ty s citrusovou nebo levandulovou vůní. Výběr je však pouze na vás.

Fotografie: Pixabay

Poté si vezměte starý kuličkový WC závěs, do něhož hmotu přenesete, a vytvoříte tak kuličky, které necháte čtyři hodiny nebo nejlépe přes noc pořádně ztvrdnout. Přendejte je do malé zavařovací sklenice a uložte za záchod. Před úklidem vhoďte vždy jednu kuličku do záchodové mísy. Už to usnadňuje čištění, protože zabíjí choroboplodné zárodky, odstraňuje pachy a zežloutnutí. Obvykle stačí tento postup praktikovat jednou týdně.

Tip: Pokud nemáte prázdný WC závěs, můžete klidně použít tvořítka na led, nejlépe se nám osvědčila ta silikonová, ze kterých pak WC „bomby“ pěkně vyklopíte. A co víc, můžete mít svůj vlastní ekologický čisticí prostředek v nejrůznějších tvarech. A věřte, že tento pomocník vám ušetří námahu, čas i peníze. Stojany s domácí chemií už nebudete potřebovat. Vždy však dbejte na to, abyste tyto prostředky uchovávali mimo dosah dětí.

Zdroj: Earthfriendlytips