Použití matné a lesklé strany alobalu má jasně daná pravidla! Přesto 87% Čechů dělá katastrofální chybu

Fotografie: Pixabay

Alobal je oblíbenou kuchyňskou fólií, kterou lze použít na zabalení svačiny, řízků na cesty nebo masa na grilování. Jeho výborné izolační vlastnosti z něho dělají praktického pomocníka při pečení.

Výhodou alobalu je hlavně to, že dokáže zadržet vlhkost. Jídlo v něm pečené, zejména maso a zelenina, proto nejsou vysušené. Alobal se hodí i na grilování, které je díky němu zdravější, protože připravovaný pokrm nepřichází do přímého styku s ohněm. Český název hliníkové fólie vznikl spojením chemické značky hliníku Al a slova obal. Původní jeho označení byl staniol, který se běžně používal přibližně do poloviny minulého století.

Jak se alobal vyrábí

Asi nikoho nepřekvapí, že alobal se vyrábí válcováním roztaveného hliníku, přičemž se vytváří rubová lesklá a lícová matná strana. V českých domácnostech se používá alobal o síle asi 15 mikronů. V tuzemských obchodech se setkáme s tenčí hliníkovou fólií, která je použitelná na zabalení potravin, a silnější variantou vhodnou na grilování masa a zeleniny. I tenký alobal je ale možné použít, když se složí na více vrstev.

Fotografie: Depositphotos

Jaký je rozdíl mezi matnou a lesklou stranou

Když se dobře podíváte na alobal, zjistíte, že disponuje lesklou a matnou stranou. Většina lidí asi vůbec netuší, jak správně alobal používat. Lesklá strana odráží teplo, zatímco matná ho propouští. Z toho vyplývá, že například maso připravené ke grilování je třeba zabalit lesklou stranou dovnitř, aby se dobře propeklo a nebylo syrové. Pokud ale potřebujete uvařené jídlo udržet co nejdéle teplé, je nutné ho zabalit do alobalu matnou stranou dolů a lesklou nahoru.

Další využití alobalu v domácnosti

Kromě pečení a vaření lze alobal využít třeba při umývání nádobí. Poslouží místo drátěnky na čištění připálených kastrolů. Stačí alobal zmuchlat a začít s ním hrnec čistit. Alobalem je ale možné také uspořit energii při vytápění místností. Když ho nalepíte na zeď za radiátor, bude odrážet teplo do pokoje místo toho, aby bez užitku zahřívalo zdivo. Na zahradě alobal nastříhaný na proužky a vložený k rostlinám bude odpuzovat škůdce.